VŠVU aj tento rok na festivale Pohoda

Sme veľmi radi, že aj tento rok sa v rámci výtvarného programu na festivale Pohoda predstavia projekty s podporou VŠVU. Tentokrát sa môžete tešiť na sochu doktorandky Diany Paulovej či performance a tanečný workshop našej absolventky Viktórie Revickej.


Diana Paulová

Tu nateraz, 2024

Objekt

Pohoda je pre mnohých bezstarostnou oázou. Mestom, ktoré raz za rok vznikne a my sa v ňom túlame a objavujeme najrôznejšie zvuky, farby a chute. Jedinú starosť nám robí akurát tak to, ako ukotviť náš dočasný domov do rozpálenej zeme. Site specific dielo “Tu nateraz” zobrazuje stanový kolík, ktorý sa stáva atribútom letnej pohody a zároveň otvára tému domova, ako miesta, kde sme sa nateraz rozhodli zostať.

Diana Paulová je doktorandka na katedre dizajnu a zároveň víťazka tohtoročného Pohoda Visual Art Contestu. Tento víťazný návrh bude súčasťou Visual stage, na ktorom sa na festivale prezentuje súčasné umenie.

Paulová socha na Pohode 2024

„Dielo pracuje s predmetom stanového kolíku, ktorý autorka zväčšuje do monumentálneho rozmeru. Motív kolíka je vtipnou, ale zároveň až dojemnou poctou zdanlivo nepodstatnému objektu, bez ktorého by festival nemohol fungovať. Je to univerzálny objekt, ktorý síce stojí pár centov, ale pri stavbe dočasného domova je neoceniteľný, sám o sebe je putovný, ľudia si kolíky požičiavajú a vzniká špeciálny level solidarity a spolunažívania v dočasnom festivalovom domove. Odkaz na tému domova, nomádizmu, dočasného útočiska a vybratého miesta na život je v diele veľmi silný a relevantný - a to v aktuálnom spoločenskom kontexte migrácie, ale aj našom povolebnom diskurze, kam sa pohnúť, či ísť alebo zostať - a kde zapustiť kotvu, aj keď len dočasnú. Dielo od Diany Paulovej je vynikajúcou reakciou na naše aktuálne prežívanie a zároveň svojou site a context-specific povahou má potenciál stať sa monumentom festivalu Pohoda,“ dodáva k dielu Artistic Directorka EHMK Trenčín 2026 a porotkyňa Visual Art Contestu Lenka Kuricová.

Viktória Revická

Performance: Kvasný pohyb

Pohybová performance Kvasný pohyb stvárňuje kvasný proces. Performerstvo sa stáva kvasinkami v kvasnej kultúre, ktorá prechádza svojim prirodzeným procesom- kvasením. 

Neľudské pohyby jednobunkovcov, zvuky a živá esencia kvasinky, pohlcuje pozornosť, uvoľňuje telá a scitlivuje na bežným okom neviditeľný svet.

kvas

Workshop: Ako sa stať kvasinkou

Aké je to byť kvasinkou, žiť v kvasnej kultúre a prechádzať fermentáciou, zažijeme v NAY tanečnom dome v sobotu od 11:30. Po workshope sa môžete pridať na spoločné kvasenie počas performance Kvasný pohyb, ktorý bude súčasťou programu tohtoročného Visual Stageu.

Performerstvo: (abecedne)

Juraj Bilený, Dominik Dolník, Lucia Kupcová, Julia Pabst, Viktória Revická, Michal Zoller

 


LÍSTKY NA POHODU 2024