Odbory na VŠVU

Na VŠVU v súčasnosti pôsobí, oprávnené záujmy zamestnancov*kýň háji a kolektívne vyjednávanie vedie Základná organizácia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pri VŠVU.


Odkazy:

* Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku

* Konfederácia odborových zväzov


navigácia: * Chcem sa stať členom, členkou * Čo mi môže priniesť členstvo v odboroch a na čo sú dobré odbory? *

 


Chcem sa stať členom, členkou

  • Je potrebné vyplniť prihlášku a dohodu o zrážkach zo mzdy uvedené vyššie. Ich originály je následne potrebné doručiť internou poštou alebo osobne na adresu: Tomáš Jančařík, Drotárska cesta 44.
  • Mesačné členské poplatky predstavujú 1 % z čistej mzdy.

 


Čo mi môže priniesť členstvo v odboroch a na čo sú dobré odbory?

Poslaním odborov bolo a je chrániť a obhajovať oprávnené záujmy svojich členov. Členstvo v odboroch je vyjadrením sociálnej spolupatričnosti a solidarity, zabezpečuje vyššiu efektivitu ochrany práv zamestnancov.

  1. Odbory ponúkajú rôzne služby, výhody a zázemie dostupné pre svojich členov a členky
  2. Odbory sa usilujú sa o zlepšenie pracovných podmienok pre zamestnancov vo svojom sektore všeobecne, čo sa týka každého pracujúceho.

Aktivity a výdavky uvedené v oboch bodoch sú financované z členských príspevkov.

Ad 1. Čo Vám môže priniesť členstvo v odborovej organizácii?

Skupina prínosov, ktoré budú pre Vás dostupné, ak sa stanete členom alebo členkou odborovej organizácie, zahŕňa:

  • Ochrana oprávnených záujmov členstva: právne služby v pracovnoprávnej oblasti, vrátane zastupovania pred súdmi a právne poradenstvo v občianskoprávnych sporoch.
  • Podpora a pomoc členom v sociálnej oblasti.
  • špeciálna sekcia pre mladých do 35 rokov, pretože táto skupina čelí nízkemu ohodnoteniu a špecifickým výzvam po nástupe do zamestnania.
  • Prístup k odborným radám a informáciám a podpora pri profesijnom raste

Ad 2. Aký je prínos činnosti odborov pre zamestnancov a spoločnosť ako celok?

o skupiny prínosov činnosti odborov, z ktorých profitujete, či už ste v odboroch alebo nie, patrí:

  • Vyjednávanie Kolektívnej zmluvy (KZ) vyššieho stupňa v sektore školstva: zahŕňa najmä rast tarifných platov, valorizáciu platov, benefity nad rámec Zákonníka práce a snahu o rovnaké podmienky pre nepedagogických zamestnancov v škoľstve.
  • Vyjednávanie Kolektívnej zmluvy nižšieho stupňa: ktoré realizuje naša Základná organizácia na VŠVU, a ktorá poskytuje benefity nad rámec Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa.
  • Dohľad nad dodržiavaním BOZP a Zákonníka práce: odbory vykonávajú dohľad nad dodržiavaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pracovného práva zo strany zamestnávateľov.
  • Partnerstvo pri tvorbe zákonov a predpisov: odbory sú partnerom zákonodarcov pri vytváraní zákonov a predpisov, ktoré majú vplyv na zamestnancov.

Historicky sa kolektívna organizácia pracujúcich zasadila o podmienky dnes vo vyspelom svete považované za samozrejmé, ako je obmedzený pracovný čas, zdravotné a sociálne poistenie, BOZP a požiarna ochrana na pracovisku, zákaz detskej práce a mnohé ďalšie.

Podobne - relatívne vysoká životná úroveň aj manuálne pracujúcich a silná stredná trieda, ktorú sme mohli vidieť napríklad v Nemecku alebo USA v 50. až 70. rokoch, neboli len výsledkom výkonných ekonomík alebo geopolitických daností, boli aj dôsledkom aktívnych a silných odborov, ktoré dokázali účasť pracujúcich na tejto prosperite presadiť.