Ženy VŠVU: Ľuba Belohradská

Publikujeme v poradí už štvrtý diel našej podcastovej série Ženy VŠVU, tentokrát s teoretičkou umenia, kurátorkou a bývalou pedagogičkou VŠVU Ľubou Belohradskou.

 

Po svojej pedagogickej činnosti na iných vysokých školách na Slovensku začala v roku 1990 Ľuba Belohradská vyučovať dejiny umenia na VŠVU. Ľuba Belohradská sa okrem iného ako prvá teoretička venovala slovenským ženám-sochárkam, medzi inými napríklad Erne Masarovičovej či neskôr Skupine 4.

V rozhovore so Zuzanou Golianovou sa práve vracia k obdobiu deväťdesiatych rokov, k charakteru výučby teoretických predmetov na umeleckej škole, ako aj poprevratovým zmenám, ktoré na VŠVU nastali po roku 1989. Reflektuje tiež na svoju pozíciu ženy v často mužskom prostredí teórie umenia, na nespokojnosť s vymedzeným „ženským" svetom domácnosti a taktiež spomína na svoje kolegyne, predchodkyne Alžbetu Güntherovú-Mayerovú a Ľudmilu Peterajovú. 

 

Ženy VŠVU: Ženy o práci, tvorbe a o veciach, na ktorých záleží je cyklus podcastov, ktorý sme pripravili pri príležitosti 75. výročia VŠVU v spolupráci so Zuzanou Golianovou. Každý utorok počas celého októbra a novembra sa môžete tešiť na nový rozhovor s jednou z bývalých i aktuálnych pedagogičiek našej školy, ktoré reflektujú históriu a vývoj VŠVU očami žien.

 


 

Ľuba Belohradská, Zuzana Golianová

Zľava doprava: Ľuba Belohradská, Zuzana Golianová

 


 

 


 

 

PODCAST Ženy VŠVU si môžete vypočuť na

TOMTO LINKU

alebo na podcastových platformách (v rámci nášho školského podcastu Oh_Deer).

 

 


Úvodná zvučka: Lenka Adamcová