VŠVU Masterclass: Prednáška Donalda Webera

V rámci programu VŠVU Masterclass pozývame širokú verejnosť i akademickú obec VŠVU na ďalšiu prednášku zahraničného odborníka. Tentokrát je naším hosťom fotograf Donald Weber, ktorý sa vo svojej prednáške zameria na prezentáciu projektu The Information Front dokumentujúceho vojnu na Ukrajine. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 7. 12. o 18:00 v SNG.


Kedy?

  • 7. 12. 2023 o 18:00

Kde?

  • SNG, priestor nad átriom, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

 


Prednáška: The Information Front: Svedok vojny na Ukrajine

The Information Front je vydavateľský kolektív v štýle „urob si sám“, ktorý predstavuje prácu ukrajinských fotografov a poskytuje platformu pre ich rôzne pohľady na vojnu. Celý zisk z predaja The Information Front ide na podporu nevyhnutnej práce nezávislých médií na Ukrajine priamym financovaním samotných fotografov. Každý zväzok obsahuje celý rad autorov od umelcov na začiatku kariéry až po skúsených fotožurnalistov, všetci zjednotení dokumentujúc vplyv vojny na svoju krajinu. The Information Front verí, že fotografia, najmä dokumentárna, a fotožurnalistika, zohrávajú kľúčovú úlohu pri spoznávaní násilia a pôsobia ako protiopatrenie voči falošným pravdám a šíreniu propagandy.

 

Donald Weber

je fotograf. Pôvodne získal vzdelanie v oblasti environmentálneho dizajnu a spolupracoval s OMA Rema Koolhaasa v Rotterdame. Veľká časť Weberovej práce sa zaoberá zviditeľňovaním technologických, priestorových, právnych a politických systémov, ktoré formujú náš súčasný stav – infraštruktúry moci. Okrem iného získal ocenenie Guggenheim Fellowship, Lange-Taylor Prize, Cenu vojvodu a vojvodkyne z Yorku a dostal sa do užšieho výberu na Scotiabank Photography Prize. Jeho rôznorodé fotografické projekty boli vystavené ako inštalácie, výstavy a premietania na festivaloch a galériách po celom svete vrátane Organizácie Spojených národov, Múzea armády v Les Invalides v Paríži, Pamätníka holokaustu Spojených štátov amerických, Galérie umenia v Ontáriu a Kráľovského múzea v Ontáriu.

Je docentom súčasnej fotografie na Aalto University vo Fínsku a spoluzaložil Master Photography & Society na Kráľovskej akadémii umenia v Haagu. Jeho doktorandské štúdium založené na praxi sa zaoberá logistickou krajinou (prístav Rotterdam) a tým, ako táto konkrétna formácia krajiny štruktúruje pohľad ako byrokratický (a ako by sme mohli rekonštruovať oficiálny pohľad).

 

Donald Weber 12072023

 


  • Ďakujeme SNG za poskytnutie priestorov.
  • Podujatie sa koná v rámci programu "VŠVU Masterclass," ktorého cieľom je na školu prinášať špičkových zahraničných odborníkov a odborníčky.
  • Program bol podporený Nadáciou Tatra banky.