Suvenir Žilina 2023

Srdečne pozývame na výstavu Suvenir Žilina 2023, ktorá sa uskutoční v utorok 12. 12. 2023 o 16:00 v Považskej galérii umenia v Žiline.


Kde:

Kedy:

  • Vernisáž: 12. decembra o 17.00

    • Trvanie výstavy: 12.12.2023 - 2.3.2024

 


Suvenir Žilina 2023 - plagát

O výstave

contemporary_suvenir je platforma, ktorej cieľom je podporovať tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou. K myšlienke ma inšpirovali letá strávené na rodičovskej chalupe v Čičmanoch, pozorovania turistov a návštevníkov túžiacich po originálnom, autentickom suveníre, ako aj moje umelecké vzdelanie v oblasti dizajnu a sochárstva. Už ako výtvarníčka som dlhšiu dobu pozorovala, že si turisti z našej krajiny odnášajú suveníry vyrobené zväčša z pásovej výroby, a mnohé z nich nemali s našou kultúrou takmer nič spoločné. Od roku 2015 je mojou snahou vytvárať spolupráce s umelcami a dizajnérmi, ktorí formou umeleckých rezidencií navrhujú suveníry inšpirované Slovenskom a sú tiež cenovo dostupné pre širokú verejnosť. Týmto projektom má naša krajina možnosť dobehnúť zvyšok Európy v predaji a podpore originálnych dizajnových predmetov. Pretože si myslím, že vieme turistom ponúknuť hodnotnejšie predmety, ako tričko s nápisom „I love Partyslava“ či magnetku s pivom, obe vyrobené v Číne. V roku 2023 sa uskutočnil 8. ročník projektu, tentokrát so zázemím v Považskej galérii umenia v Žiline. 

Vznikla nová séria návrhov na suveníry, inšpirovaná mestom Žilina.

 

V rámci suvenir Žilina 2023 som do spolupráce prizvala: šperkárku Kristýnu Španihelovú, výtvarníka a maliara Stana Ondruša, úžitkovú dizajnérku Minku Klbečkovú, grafickú dizajnérku Barboru Chiappini, typografa a grafického dizajnéra Juraja Blaška, sochára Jaroslava Kyšu, grafičku Evu Čarnokú, vizuálnu umelkyňu Danielu Krajčovú a grafickú dizajnérku Luciu Švagerkovú. Každý z nich vytvoril originálny návrh pre suvenír, ktorý je súčasťou spoločnej výstave (suvenir Žilina 2023 / 12.12. 2023 - 2.3. 2024) v priestoroch PGU Žilina. Ku projektu vznikol plnohodnotný katalóg.

 

Za spoluprácu a organizačnú výpomoc v rámci 8. ročníka ďakujem všetkým kolegom a priateľom z PGU Žilina, ďalej Stanica Žilina-Záriečie a Nová Synagóga. Rovnako ďakujem za produkčnú výpomoc a priateľskú ruku dizajnérke Lucke Švagerkovej, môjmu manželovi Richardovi, Andrei Ziman Babčanovej za anglický preklad. Veľká vďaka patrí aj vám všetkým, čo fandia a držia palce mojej myšlienke “contemporary_suvenir”! 

 

Nina A. Šošková (zakladateľka projektu)

 


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavný partner podujatia je Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia