Na VŠVU v Bratislave bude hosťujúcim profesorom architekt Francois Roche
Na Katedre architektonickej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave bude v letnom semestri akademického roka 2018/2019 hosťovať francúzsky architekt Francois Roche.
Francois Roche je architekt, spoluzakladateľ architektonickej kancelárie New Territories, ktorá vzišla z mnohých iných predošlých ateliérov. Každé dva roky mení Roche názov štúdia či ateliéru, aby „desakralizoval“ návyky a postupy ateliéru s cieľom - pre každú úlohu nachádzať úplne nové postupy. Tu pramenia aj jeho provokujúce vyjadrenia, ktorými charakterizuje samého seba, ako aj postupy vo vlastnej tvorbe.
Roche žije medzi Parížom, New Yorkom a Bangkokom. Migrácie ako aj zmeny názvov ateliéru a zmeny identít samého Rocheho sú len ďalšími snahami ako sa vymaniť spod kodifikovaných organizačných foriem a vyjadrujú hybridnometabolický charakter jeho tvorby. Keď raz Roche sám charakterizoval evolúciu vlastného architektonického myslenia povedal, že spočiatku mali v ateliéri ambíciu integrovať prírodu ako substanciu, ale v súčasnosti prijímajú prírodu ako protokol skriptu alebo algoritmus prepisujúci rast rastlín, boli matematikmi a potom s matematikou prestali lebo sa stali architektmi a hľadajú neprediktívnu geometriu rastu a evolúcie. Práve preto sa sám hlási k Viliamovi de Honnencourt a gotike, ktorá podľa neho nikdy presne nevedela ako sa bude konkrétna katedrála vyvíjať alebo ku Gaudimu a rovnako aj ku Kazumo Shinoharovi.
Francois Roche reprezentuje svojou tvorbou tzv. polymorfnú architektúru v intervale od robotickej po biomorfnú architektúru, v mene ktorej prehovára ako transgenderový avatar a kladie si otázky spochybňujúce mocenské pozície v architektúre: „kto hovorí, kto má právo hovoriť, kto je poverený nejakou autoritou (inštitúciou) v mene ktorej deklaruje stanoviská“. Zaujíma sa o teritória moci, v ktorých sa kriticky prehodnocuje pozícia architektúry ako takej, vrátane role architekta v dnešnom svete.
Roche o sebe napísal, že ešte nenašiel klienta pre svoju experimentálnu pozíciu, a preto v jeho tvorbe dochádza k syntéze rôznorodých programov, zásahov, intervencií, návrhov a projektov: od pominuteľných inštalácii, cez konceptuálne návrhy až po modely v mierke takmer 1:1, od zásahov do ekosféry cez sociosféru až po technosféru, prostredníctvom informačných technológií, biologických procesov rieši rôzne typy patologických defektov, ktoré zasahujú nielen svet ľudský ale i ten robotický.