Ľahké vs. konvenčné konštrukcie
Výstava „Lightweight vs conventional structures“ predstavuje výber študentských prác pod vedením doc. Sabah Shawkata a jeho vlastných autorských prác fyzických modelov z odboru ľahkých a konvenčných konštrukcií.
Vernisáž: 2. 3. 2020 vo foyeri FA STU od 18.00 hod.
Kurátor: Sabah Shawkat
„Architekti a inžinieri sú vykonávateľmi služieb, ktoré majú zužitkovať duševné vlastníctvo predošlých generácií. Skúmajú, zdokonaľujú a objavujú. Sú tvorcami nových priestorov, foriem a konštrukcií, ktoré neustále vylepšujú. Táto kreatívna činnosť spája architektov a inžinierov na ich ceste za umením stavby“ prof. Frei Otto
Ľahké konštrukcie predstavujú jednu z populárnych architektonických foriem dnešného staviteľstva a dizajnu. Oslovujú predovšetkým svojim netradičným riešením a výnimočným tvarom. Koncept ľahkých konštrukcií je mimoriadne zaujímavý pre potreby architektov alebo dizajnérov z pohľadu hľadania formy (Form Finding). K hlavným plusom ľahkých konštrukcií patrí ich ľahkosť, vzdušnosť a obrovská flexibilita.
Oproti tradičným konvenčným konštrukciám umožňujú jednoduchšie prekrytie veľkých rozpätí s minimálnym množstvom podporných prvkov. ďalšou významnou výhodou je ich dizajnová variabilita, ktorá poskytuje takmer neobmedzené možnosti pre hľadanie originálnych a elegantných foriem.
Špecifikom v návrhu ľahkých konštrukcií je fakt, že výsledkom tvarovej analýzy (procesu hľadania tvaru) sú plochy zakrivené v dvoch smeroch, ktoré sú z estetického hľadiska všeobecne pozitívne hodnotené a v stredoeurópskom priestore predstavujú veľmi netradičnú formu oživenia verejnej architektúry. Keďže však v mnohých praktických prípadoch vo svete tvoria ľahké a veľkorozponové konštrukcie jedinú obalovú vrstvu objektov (tzv. structural skin) jej úlohou je okrem estetických kritérií spojiť architektonickú, statickú aj fasádnu funkciu a navyše zabezpečiť príjemné vnútorné prostredie budovy.
Tento krok v sebe spája úlohu architekta a inžiniera čím prirodzene vyvodzuje požiadavku na multidisciplinárnu kvalifikáciu dizajnéra. Zjednotenie úlohy architekta a inžiniera v oblasti navrhovania ľahkých konštrukcií je aktuálnym trendom na špičkových zahraničných pracoviskách a je známe pod pojmom „Archineer“.
V súčasnej Slovenskej praxi je možné pozorovať dva nelichotivé fenomény a to veľmi nízku kvalitu zrealizovaných konštrukcií a outsourcing komplexných dizajnérskych a inžinierskych úloh do zahraničia. Hlavným prínosom tejto výstavy má byť odborná diskusia a podpora inovatívnych spôsobov navrhovania na domácej akademickej pôde.
Sabah Shawkat
Viac informácií:
https://sk.pinterest.com/seroomafad/
https://www.vsvu.sk/o-nas/katedry/katedra-architektonickej-tvorby/inziniersky-kabinet/
Foto: Tensegrity structure „Hashtag“ , Sabah Shawkat 2019