Computer&Jewellery

Srdečne Vás pozývame na vernisáž a výstavu Computer&Jewellery do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.


Kde:

Kedy:

  • Vernisáž: štvrtok 7. decembra o 17.00

    • Trvanie výstavy: 8.12.2023 - 7.4.2024

 


 

Anotácia

Muzeum skla a bižuterie pripravilo výstavu súčasného autorského šperku Computer&Jewellery, ktorá je súčasťou Medzinárodného trienále skla a bižutérie Jablonec 2023. Vybraní autori a autorky reagujú svojimi dielami na tému vplyvu výpočtovej techniky na našu spoločnosť, a to v pozitívnom aj negatívnom zmysle.

Boli vytvorené autorské šperky, pre ktoré sa využili výtvarne zaujímavé súčiastky, nosiče dát a ďalšie konštrukčné prvky počítačov, mobilov a iných zariadení. Niektorí do svojich prác dôvtipne zahrnuli počítačový slang, iní podľahli kúzlu tvorby prostredníctvom počítačových programov spolupracujúcich s CNC, laserom či 3D tlačou. „Bola využitá aj osobitá kreativita umelej inteligencie a niekoľko autorov sa tiež venuje hlbšiemu zamysleniu nad témou komunikácie a rozpadu civilizácie v dôsledku nadužívania techniky alebo uchvátenia umelou inteligenciou, ktorá dokonca niektoré šperky vytvorila“, uviedla kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková.

Vystavené diela reflektujú osobitý výtvarný výraz každého zo štyroch desiatok autorov a autoriek, ale aj hlbší myšlienkový podtext na tému ovplyvnenia ľudskej kultúry počítačovou technikou. Návštevníci na výstave nájdu šperky v podobe trójskeho koňa, blackboxu, modrej obrazovky smrti alebo rastlinnej siete ako obdoby internetu.

Súčasťou výstavy sú práce piatich autoriek a autorov, ktorí sa zúčastnili medzinárodného šperkárskeho sympózia organizovaného múzeom tento rok v júni. Nadviazalo na jablonecké šperkárske sympóziá z rokov 1968, 1971 a 2008 a prebehlo v dielni Katedry designu textilnej fakulty Technickej univerzity v Liberci. „Úlohou účastníkov bolo okrem stvárnenia danej témy využiť v šperkoch aj kovové alebo sklenené bižutérne komponenty, ktoré prepájajú práce s tradičnou jabloneckou výrobou,“ doplnila riaditeľka múzea Milada Valečková. K výstave bol vydaný aj rovnomenný katalóg.

 

Computer&Jewellery - pozvánka

Viac informácií


Účastníci a účastníčky Medzinárodného šperkárskeho sympózia:

  • Mia Čopíková (Slovenská republika), Carolin Denter (Německo), Kamila Housová Mizerová, Martin Pouzar, Martin Verner

 

Ďalší vystavujúci autori a autorky:

  • Michal Cimala, Jolana Čtvrtečková, Stanislava Grebeníčková, Martin Grosman, Jan Hásek, Marta Havlíčková, Pavel Herynek, Radomíra Jandová, Simona Kafková, Pavel Kopřiva, Karolína Kopřivová, Mária Kobelová, Jolana Krédlová Nováková, Jaroslav Kučera, Zdeňka Laštovičková, Antonie Lecher, Pavel Opočenský, Hana B. Polívková, Veronika Pouzarová, Kateřina Reich, Denisa Sedláková, Adéla Schicker, Marcela Kindl Steffanová, Jiří Šibor, Jana Válková Střílková, Ludmila Šikolová, Markéta Šílená, Kristýna Španihelová, Blanka Šperková, Marta Švajdová, Jiří Urban, Sára Vašíček Milleson, Miroslava Veselá, Karel Votipka, Adéla Wiesenbergerová, Markéta Poláková.

 

Kurátorka:

  • PhDr. Kateřina Nora Nováková, PhD.