Olja Triaška Stefanović: (Ne)pomníky nezúčastneným

Srdečne Vás pozýváme na výstavu (Ne)pomníky nezúčastneným Olji Triašky Stefanović do galérie FOG Bratislava.

Kde:

  • FOG Bratislava

    • Kúpeľná 1, Bratislava 811 02, Slovensko
      (vstup z Palackého ul.)

Kedy:

  • Vernisáž: štvrtok, 8.6.2023 o 18:00

  • Trvanie výstavy:

    • 8. 6. – 8.7.2023

 

Viac informácií

 


nonmonuments Triaska banner

 

„Hnutie nezúčastnených krajín (NAM)

fungovalo ako sociálne hnutie v medzinárodnom systéme, ako tretia cesta medzi dvoma blokmi, s cieľom zmeniť existujúce globálne štruktúry a vytvoriť spravodlivejší, rovnocennejší a mierovejší svetový poriadok. Vo svojej podstate to bolo anti-imperialistické, anti-koloniálne a anti-rasistické hnutie.“ (Singham & Hune, Non-Alignment in an Age of Alignments, 1986)"

 


Vizuálna umelkyňa a fotografka Olja Triaška Stefanović

počas svojej nedávnej Fulbrightovej vedeckej rezidencie v New Yorku skúmala vizualitu a architektúru studenej vojny. Bolo to pokračovanie jej záujmu o štúdium pamäti v kontexte studenej vojny, ako aj o to, aké stopy z tejto éry stále môžeme nájsť a ako to formovalo našu spoločnú budúcnosť.

Návšteva v sídle Organizácie Spojených národov podnietila reflexiu jej rodinnej histórie a ich skúseností ako Juhoslovanov v kontexte studenej vojny. Triaška Stefanović sa narodila a vyrástla v bývalej Juhoslávii, v krajine, ktorá bola geograficky na „Východe“, psychologicky na „Západe“, ale geopoliticky nezúčastnená. V tejto atmosfére a prostredí vyrastala generácia jej rodičov v blízkosti železnej opony, v „trhovo socialistickej“ ekonomike, ktorá je však kultúrne orientovaná na európske a americké populárne formy.