Paris est une fête

Pozývame Vás do Francúzskeho inštitútu na výstavu umelcov a umelkýň spojených s našou školou, v ktorých diele sa odráža parížska kultúra ako inspiračný zdroj.

Vstup voľný.

Francúzsky inštitút môžete navštíviť od pondelka do piatku v čase 9:00 - 18:00 na adrese Sedlárska 7, Bratislava.

Viac informácií o výstave a jednotlivých vystavujúcich vrátane videorozhovorov nájdete na tejto stránke webu Francúzskeho inštitútu.


Vystavujúci umelci a umelkyne: Jakub Gulyás, Marcel Holubec W., Martina Rötlingová, Kristýna Španihelová

Kurátori: Karol Weisslechner, Katarína Janáková

Architekt výstavy: Jakub Tóth


 

„Paríž, magický pojem, ktorý vyvoláva u každého tisíce asociácií, spomienok a romantických túžob. Mesto, v ktorom sa rodili umelecké smery, ktoré ovplyvňujú dodnes autorov najrôznejších umeleckých médií v maľbe, sochárstve, fotografii, šperku a móde.

Paríž dvadsiatych rokov minulého storočia, o ktorom píše Ernest Hemingway vo svojej knihe – Paríž je pohyblivý sviatok, po francúzsky Paris est une fête. V tejto zbierke príbehov rozpráva autor o stretnutiach s umelcami a osobnosťami, ako je Gertrúda Steinová, ktorá je sama literátka a zberateľka umenia, patriaca ku klasickej moderne. V jej salóne sa stretávali významní umelci avantgardy ako Pablo Picasso, Marie Laurencin, Guillaume Apollinaire, Alice B. Toklas, Henri Matisse, Georges Braque, Juan Gris a ďalší.

Osobnosti a pojmy, ktoré i po sto rokoch, sú vedome či podvedome prítomné v tvorbe, dnes už etablovanej generácie autorov miestnej umeleckej scény, narodenej na začiatku osemdesiatych rokov.

•    Martina Rötlingová – maľba a grafický dizajn
•    Kristýna  Španihelová – umelecký šperk a objekt
•    Marcel Holubec W. – módny dizajn
•    Jakub Gulyás – fotografia a film

Je to výber autorov, ktorí vo svojej tvorbe významne reflektujú globalizované dianie, ovplyvňujúce spoločenské témy, túžby a sny súčasnej mladej generácie. Vo svojej tvorbe rozvíjajú citlivo osobné mytológie, s dávkou kritického pohľadu na konzumnú spoločnosť.
Ide o skupinu tvorcov, pracujúcich vždy v kontextoch k histórii a súčasnosti, ktorí žijú slobodne a súčasne zodpovedne obohacujú kultúrne dianie, nielen v domácom prostredí, ale aj v iných krajinách, v našej spoločnej Európskej únii."

 

Karol Weisslechner, kurátor výstavy


Výstava sa koná v rámci programu francúzskeho predsedníctva Európskej únie.

Organizátori: Francúzsky inštitút na Slovensku, blu : gallery

Exkluzívny partner: DS Automobiles Slovensko