Nové rozhrania/Ida Želinská: Dôverné clony

Prípadová štúdia jedného vzťahu a pár vecí okolo neho.

Srdečne Vás pozývame do Galérie MEDIUM na tretiu prednášku zo série Nové rozhrania s názvom „Dôverné clony (prípadová štúdia jedného vzťahu a pár vecí okolo neho)“. Bude ju viesť sociálna poradkyňa Ida Želinská, ktorá sa zaoberá mechanizmami vzťahov medzi ľuďmi a inštitúciami.

Ida Želinská skúsi priniesť pohľad na jeden banálny vzťah (fakt sa to hovorí, že „na dobrú analýzu stačí jeden“), ktorý sa začal na hráčskej platforme. Čo sa s ním udeje, keď sa fikcia preklopí do skutočnej blízkosti? Ako sa dokáže vrstviť identita človeka, fluidne sa prelievať z role do role? A ako deštrukcia „skutečného“ zničí aj virtuálnu predstavu (o sebe)?

Ida Želinská je sociálna poradkyňa a analytička a zaoberá sa najmä mechanizmami vzťahov medzi ľuďmi a inštitúciami. Pôsobí pod vlastnou značkou iné ako čierno-biele riešenia a v združení kolektív neon. Spoločne s Máriou Rojko a Milošom Koptákom vedie galériu ilustrácie TOTO! je galéria.

Prednáška je súčasťou série Nové rozhrania, ktoré dramaturgicky zastrešuje vedúca Galérie MEDIUM Miroslava Urbanová. Nové rozhrania sú sériou medziodborových prednášok vedených odborníkmi a odborníčkami z rôznych oblastí – literatúry, psychológie, sociálnych vied, estetiky a teórie hier a umenia. Venujú sa témam, ktoré rezonujú v tvorbe najmladších umelcov a umelkýň pracujúcich v postmediálnom prostredí. Cyklus sa sústredí predovšetkým na témy dotýkajúce sa našich podmienok poznávania v rozhraniach neustále sa aktualizujúcich technológií a v protiklade s túžbou po autentickom, viscerálnom prežívaní unikajúceho tu a teraz. Tieto témy sa objavujú v umení s čoraz väčšou naliehavosťou, jednak v pretlaku performatívnych diel či diel tematizujúcich tieto nové rozhrania. Prednášky zároveň zrkadlia témy, ktoré sa objavujú v dramaturgii výstavného plánu galérie MEDIUM a jej čitateľského klubu pre študentov a študentky What´s the Point?

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.