VŠVU je súčasťou festivalu Starmus!

Už o dva týždne začína v Bratislave medzinárodný festival vedy, hudby a umenia. Od 12. do 17. mája budete mať možnosť zúčastniť sa na koncertoch či prednáškach známych vedcov a vedkýň a spoznať ich projekty.

Módna prehliadka

V rámci podujatia Science Camp na Hlavnom námestí v Bratislave sa uskutoční módna prehliadka, kde sa predstaví spoločný projekt študentiek a študentov z Ateliérov odevného dizajnu a Ateliéru Transport dizajn.

Prehliadku si budete môcť pozrieť na hlavnom stagi v pondelok 13. mája od 21:00 hod.

 


Prednášky

Aj VŠVU počas tohto týždňa organizuje v priestoroch Slovenskej národnej galérie prednášky pre širokú verejnosť, kde môžete stretnúť nukleárneho vedca či komika, a dozvedieť sa viac o spojení zvukového dizajnu a AI, ako aj o vytváraní vizuálnych efektov vo filmoch a videách. Postupne Vám predstavíme všetkých prednášajúcich.

Vstup do priestorov SNG nájdete z bočnej ulice - Riečna 1, ktorý sa nachádza približne oproti vstupu do hotela Devín. 
Vstup na všetky prednášky je pre verejnosť voľný. Prednášky prebehnú v anglickom jazyku.

 

Staffan Qvist: The future of Energy

  • 13. 5. 2024 o 11:00

  • Kinosála, Slovenská národná galéria, Riečna 1, Bratislava

Staffan Qvist má vzdelanie jadrového inžiniera na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Qvist v súčasnosti vedie Qvist Consulting Limited, v rámci čoho konzultuje projekty čistej energie po celom svete. Svojimi odbornými znalosťami v oblasti obnoviteľných zdrojov a rozvoja jadrovej energie prispel do knihy A Bright Future: How Some Countries Have Solved Climate Change and the Rest Can Follow, ktorá skúma medzinárodné reakcie na zmenu klímy so zameraním na úspešnú švédsku dekarbonizáciu pomocou jadrovej energie.

 


Brian Malow: Just Add Gravity!

  • 14. 5. 2024 o 11:00

  • Kinosála, Slovenská národná galéria, Riečna 1, Bratislava

Brian Malow je vedecký stand-up komik, verejný rečník, vedecký komunikátor, producent videí a zvuku, fotograf, moderátor živých a virtuálnych podujatí a konzultant.

Jeho jedinečná zmes vedy a komédie baví publikum od TEDx Berkeley cez Národné laboratórium Los Alamos až po stretnutia laureátov Nobelovej ceny v Lindau v Nemecku.

 


Giancarlo Erra: AudioShapes: innovating sound design with Artificial Intelligence

  • 15. 5. 2024 o 11:00

  • Seminárna miestnosť nad kinosálou (2. poschodie), Slovenská národná galéria, Riečna 1, Bratislava

Taliansky skladateľ, multiinštrumentalista a vizuálny umelec Giancarlo Erra žijúci vo Veľkej Británii začal svoju kariéru v roku 2005 štúdiovým projektom Nosound jedného človeka. V roku 2008 Erra podpísal zmluvu s Kscope a vydal sériu albumov pod hlavičkou Nosound predtým, ako v roku 2019 nahral prvý album pod vlastným menom „Ends I-VII“.

 


Paul Franklin: Science and Art: Visual Effects Development in Filmmaking

  • 16. 5. 2024 o 11:00

  • Seminárna miestnosť nad kinosálou (2. poschodie), Slovenská národná galéria, Riečna 1, Bratislava

Paul Franklin vytvára veľkolepé vizuálne efekty už viac ako 25 rokov. Spoluzakladateľ Double Negative Visual Effects – jedného z popredných svetových štúdií digitálnych vizuálnych efektov – Paul je snáď najznámejší vďaka svojej dlhodobej spolupráci s režisérom Christopherom Nolanom. Paulova práca sa objavila vo viac ako tridsiatich filmoch vrátane „Inception“ a „Interstellar“, pričom oba mu priniesli Oscara za najlepšie vizuálne efekty. Paul pochádza z prostredia výtvarného umenia a celoživotný záujem o vedu.

 


Tešíme sa na Vás!

Viac o festivale Starmus

 

Starmus 2024 poster - zemegula je hodiny