Gratulujeme oceneným v rámci Národnej ceny za dizajn 2022 – komunikačný dizajn
18. októbra prebehlo slávnostné odovzdávanie cien za slovenský komunikačný dizajn v rámci Národnej ceny za dizajn 2022, ktorá je organizovaná Slovenským centrom dizajnu. Sme veľmi radi, že sa medzi laureátkami a laureátmi umiestnili aj naši pedagógovia, ako aj absolventi a absolventky z Katedry vizuálnej komunikácie. Gratulujeme všetkým oceneným a nominovaným!
V kategórii Študentský dizajn vyhrala so svojím diplomantským projektom naša nedávna absolventka Kristína Uličná.
Štúdia štúdií
Autorka: Kristína Uličná
Publikácia, ktorá čitateľovi ponúka možnosť nazrieť do hláv grafických dizajnérov a pochopiť ich zmýšľanie, ako uvažujú počas tvorivého procesu a kým sú. Kniha má pomôcť študentom, z ktorých niektorí nevedia, čo presne by chceli po štúdiu robiť, nasmerovať ich budúcu prax v grafickom dizajne. Štúdia štúdií obsahuje rozhovory so solitérnymi dizajnérmi, grafickými štúdiami a reklamnými agentúrami na Slovensku.
V kategórii Kniha a publikácia boli ocenení prvým miestom naši kolegovia Palo Bálik a Michal Tornyai za knižnú kolekciu ExEdícia.
ExEdícia
Autor: Palo Bálik, Michal Tornyai
Autori publikácií: Balla, Karol D. Horváth, Tomáš Horváth, Viliam Klimáček, Márius Kopcsay, Pavol Rankov
Kolekcia šiestich kníh v exkluzívnej plátenej väzbe s razbou k 30. výročiu založenia vydavateľstva KK Bagala obsahuje spolu 2 376 strán pútavého čítania od obľúbených slovenských spisovateľov Pavla Rankova, Máriusa Kopcsaya, Viliama Klimáčka, Tomáša Horvátha, Karola D. Horvátha a Ballu.
Pedagóg Michal Tornyai získal aj špeciálne ocenenie pre osobnosti dizajnu ako Etablovaný dizajnér.
Cena pre osobnosti dizajnu – Etablovaný dizajnér
Michal Tornyai
Slovenský grafický dizajnér, písmotvorca, typograf a pedagóg. Študoval na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, na strednej škole Birkenhead College (1996 – 1998) v novozélandskom v Aucklande a v Technologickom inštitúte na Novom Zélande (1998 – 1999). V rokoch 2000 – 2006 vyštudoval vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde neskôr získal aj doktorát. Dlhé roky pôsobil v rámci grafického štúdia KAT studio a so značkou Risomat (2015 – 2019) spopularizoval medzi slovenskými dizajnérmi a výtvarníkmi technológiu risografickej tlače. Od roku 2016 je odborným asistentom v ateliéri Typo na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU. Vo svojej dizajnérskej praxi sa aktívne venuje navrhovaniu písma, typografii, knižnému dizajnu, vizuálnej identite a tvorbe logotypov. Je hlavným dizajnérom občianskeho združenia Čierne diery, ktoré sa zaoberá osvetou dlhodobo prehliadanej slovenskej priemyselnej architektúry. Pre mnohé knihy, ktoré graficky upravoval, vytvoril viaceré písma na mieru, napríklad Diery, Socha, Grunt alebo Hanka. S publikáciou Čierne diery. Priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska získal Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v roku 2019 a hlavnú cenu v súťaži Národná cena za dizajn 2020 – Komunikačný dizajn v kategórii Knihy & publikácie.
Všetky výsledky Národnej ceny za dizajn 2022 si môžete pozrieť na tomto webe.