25.5. vernisáž: ARTROOMS MORAVANY: Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie

Tento rok sa bude na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom konať už šiesta edícia skupinovej výstavy ARTROOMS MORAVANY s názvom "Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie. Srdečne všetkých pozývame na vernisáž 25. mája od 15-tej!


Kde?

Kedy?

  • Vernisáž: 25.5.2024 od 15:00 

  • Trvanie výstavy od 25. 5. do 15. 9. 2024

  • FB event

 


Kurátorky:

  • Barbora Komarová a Miroslava Urbanová

Kurátorská spolupráca:

  • Omar Mirza, Zuzana Sabová

 


Artrooms Moravany 2024 - banner

Anotácia

Tento rok sa bude na pôde kaštieľu v Moravanoch nad Váhom konať už šiesta edícia skupinovej výstavy ARTROOMS MORAVANY s názvom “Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie.”

V rámci vernisáže bude výstava predstavená formou komentovanej prehliadky.

ARTROOMS MORAVANY 6 s názvom „Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie" predstaví umelecké projekty, ktoré si ako svoj modus operandi volia úmyselne stratégie spojené s istým druhom klamu. Robia tak však kriticky, častokrát reagujúc na aktuálne celospoločenské fenomény a nové technológie: digitálnu manipuláciu fotografií a videí, rozvoj AI, hoaxy, ideál dokonalého života na sociálnych sieťach, ale aj politický populizmus. Zároveň reflektujú a zviditeľňujú rôzne druhy manipulácie prostredníctvom umenia v područí ideológie v dobách minulých, ktoré bolo programovo využívané na tento účel.

Vystavujúce diela pracujú s iróniou a vtipom, kultúrnymi remixami, niekedy na hrane dobrého vkusu, ktorého hranice zároveň redefinujú. Dotýkajú sa nielen otázok v rámci relevancie vizuálnej kultúry ako jedného z jazykov, s ktorým sa denne stretávame v dobe záplavy digitálnych obrazov, ale aj otázok spojených s identitou, či jej konštruovaním skrz vytváranie vlastného túženého sebaobrazu. Vytvárajú paralelné svety a reality s vlastnými pravidlami, ktoré napodobňujú to, čo už poznáme a zároveň to prevracajú naruby. Lákajú divákov*čky do známychprostredí a podmanivých inštalácii, no nedoručia mu to, čo od nich očakávajú. What you see is not what you get. Výstava tiež podvratne pracuje s historickými vrstvami kaštieľa a jeho okolia a aj so zbierkou československej a sovietskej sorely jeho aktuálneho majiteľa.