TRI VÝSTAVY POĽSKÉHO SKLA V BRATISLAVE

Autorský projekt Poľského inštitútu v Bratislave v spolupráci s Centrom kultúry a umenia vo Vroclave a Slovenským národným múzeom v Bratislave Vás pozýva na tri výstavy poľského skla, kde sú zastúpení aj Patrik Illo a Alexandra Stencel.

*Viac informácií na stránkach Poľského inštitútu v Bratislave


Glass without borders

11. 4. – 23. 5. 2025 Bratislava, Poľský inštitút v Bratislave, Nám. SNP 27

Vernisáž 10. 4. o 16:00

Projekt Glass Without Borders je iniciatívou Centra kultúry a umenia vo Vroclave, pričom predstaví práce z posledného ročníka Dolnosliezskych workshopov a sympózia umeleckého skla a dizajnu e-Glass Festival, ktorý sa konal v Szklarskej Porębe v roku 2024, ako aj diela hosťujúcich umelcov zo Slovenska, ktorí sa v predchádzajúcich rokoch zúčastnili na tomto plenérnom podujatí. Ide o jedinečný projekt v oblasti sklárskeho umenia v medzinárodnom – transeurópskom – priestore, ktorý prepája vzdelávanie, tvorbu a výmenu nových umeleckých technológií a kultivovanie regionálneho kultúrneho dedičstva.

 


KREHKÉ TVARY PREDSTAVIVOSTI.

Pestrofarebné desaťročia poľského skla. HORBOWY – DAJEWSKA – ILLO – ŁABIŃSKI – WÓJCIK

11. 4. – 7. 9. 2025 Bratislava, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2

Vernisáž 10. 4. o 17:30

Slovenské národné múzeum v Bratislave predstaví individuálne výstavy štyroch významných poľských sklárskych umelcov: Zbigniewa Horbowého, Małgorzaty Dajewskej, Mariusza Łabińského a Igora Wójcika, ako aj slovenského dizajnéra Patrika Illa, ktorý tvorí dizajn aj pre poľské sklárne, pod spoločným názvom KREHKÉ TVARY PREDSTAVIVOSTI. Pestrofarebné desaťročia poľského skla. Umelci na nich predstavia súčasný dizajn a diela vytvorené tradičnými technikami a prostredníctvom svojich prác podajú ucelený príbeh o histórii a premenách poľského sklárskeho umenia a dizajnu. Kurátorom výstav je poľský umelec Mariusz Łabiński a slovenský dizajnér Patrik Illo, ktorý bol dlhé roky spätý s poľským sklárskym priemyslom, okrem iného aj ako hlavný dizajnér sklárne v Krosne v rokoch 2006 až 2009. Na výstave predstaví kolekcie, ktoré vytvoril pre túto skláreň. Tento projekt obohatí výstava TRI INÉ. Mladé poľské sklo s prácami umelkýň Julie Ciułek, Justyny Dżaman a Katarzyny Pilic, ktoré patria k najmladšej generácii poľských sklárskych dizajnérov.

 


(Ne)možná

11. 4. – 9. 5. 2025 Bratislava, ILLOLA, Májkova 2

Vernisáž 10. 4. o 19:00

Proces autorskej tvorby v sklárskej technológii, ktorý tvorivo transformuje princípy dizajnu od ich absolutizácie až k ich popretiu, sa dnes často označuje ako art design. Aleksandra Stencel, Poľka žijúca na Slovensku, sa neprikláňa ani k jednému extrému a neobmedzuje sa ani funkčnosťou, no zároveň ju ani nevylučuje. Zameriava sa predovšetkým na myšlienku, a nie na formu. Objekty vytvorené v rámci koncepcie (NE)MOŽNÁ sú vo svojej podstate takmer telesné. Hoci ide v podstate o vázy a misky, tie nepôsobia statickým, ale živým dojmom tak, ako organizmy neznámeho pôvodu, ktoré sú zachytené v pohybe alebo transmutácii. Azda sú to zväčšeniny buniek nášho tela alebo dosiaľ neznáma morská fauna či návštevníci zo vzdialeného okraja vesmíru? Interpretácia záleží len na fantázii diváka. Alebo aj nie, sklenené nádoby s neobvyklými tvarmi čakajú len na praktické využitie – (NE)MOŽNÉ. Objekty v estetickej rovine pôsobia nielen individuálne, ale spolu aj ako skupina, keď ponúkajú atraktívne interakcie. 

Kurátorom výstavy je Petr Nový.

 


TRI VÝSTAVY POĽSKÉHO SKLA V BRATISLAVE - plagát