Spomínaš si, ako sme sa stretli?

Výstava Spomínaš si, ako sme sa stretli? v Kunsthalle  EXT sa zaoberá prvými stretnutiami a spomienkami autorky a jej priateľov či priateliek.

Miesto: Kunsthalle EXT, Námestie SNP 12, Bratislava


Autorka: Nikola Čižmárová
Kurátorka: Katarína Jankechová


Výstavu tvorí objektová inštalácia popolníkov, ktoré inscenujú miesto interakcií vo verejnom priestore. Súčasťou je zvukový záznam opisujúci každú zo situácií  z dvoch uhlov pohľadu. Rozdielne perspektívy sú vytvárané výberom určitých zástupných fragmentov. Vzniká tak moment (ne)dopovedania, ktorého zámerom je u diváka či diváčky vyvolať pocit uvedomenia si procesu selekcie, pominuteľnosti a zastretosti spomienok. S nimi súvisí samotný výber objektov. V niektorých prvých stretnutiach boli spoločnými menovateľmi práve popolníky, ktoré môžu byť chápané ako záchytné body spomienok či miest na troch konkrétnych uliciach, kde sa situácie odohrali. Zámerom Nikoly Čižmárovej je vytvoriť priestor pre stretávanie a vzbudiť v divákovi a diváčke impulz rozpamätávania, s ktorým pracovala aj pri vytváraní zvukového záznamu.


Nikola Čižmárová (*1995, Prešov) študovala v rokoch 2015 – 2019 na Fakulte umení TU v Košiciach, v Ateliéri slobodnej kreativity 3D Radovana Čerevku a od roku 2019 magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri intermédií Jany Kapelovej a Niny Vidovencovej. Zúčastnila sa viacerých skupinových výstav; Queer, Tabačka Kulturfabrik v Košiciach (2017), Skafander v Historickej radnici mesta Levoča (2018), Intervencie do času na Bojnickom zámku (2019). V roku 2020 realizovala samostatnú výstavu Pociťujem ľútosť k domu, ktorý som nikdy nevidela v Kalabe v Bratislave. Od roku 2017 participuje na eventoch Amnesty International Slovensko v rámci Živej knižnice.


Katarína Jankechová (*1996, Piešťany) študuje prvý magisterský ročník na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Teóriu a prax súčasného umenia a na Univerzite Komenského v Bratislave estetiku. V rokoch 2018 – 2020 absolvovala odbornú stáž v Galérií Čin Čin v Bratislave. Od roku 2019 spolupracuje na festivale súčasnej fotografie a nových médií OFF Bratislava ako koordinátorka. V roku 2020 sa odborne spolupodielala na výstave Otvorenosť v kultúrno-kreatívnom centre ARTA v Piešťanoch.


Trvanie: 26. 5. 2021 – 11. 7. 2021
Fb event
Viac informácií