Sme mladé začínajúce dizajnérky

Jana Vaterková – textil, Nina Abramovičová - šperk, Kristína Ligačová – sklo

Palác u Stýblů
Václavské náměstí, Praha


Chceme Vám prestrieť bohatý stôl s unikátnym autorským dizajnom, ktorý vedie k úvahám trvalej udržateľnosti a potrebe prieniku autorského dizajnu do nášho životného prostredia. Spoznajte skutočnú hodnotu autorského dizajnu, jeho jedinečnosť prostredníctvom remeselného spracovania a výtvarného prejavu. Ochutnajte náš dizajn v podobe inštalácie úžitkových predmetov (skla, šperku, módy a textilného dizajnu). Zažite s nami nový vánok. My začíname, Vy buďte súčasťou novej scény.


Kredity

foto: Silvia Leitmannová @silvialeitmanova by @damson | FB: Silvia Leitmannova photographer

muah: Ivana Janigová @kdejepina

múza: Michaela Beňová @michaelabenova 

Pre @czechdesignweek | FB: Czech Design Week - International Design Festival 

pre dizajnérky Janu Vaterkovú & Ninu Abramovičovú & Kristínu Ligačovú

Lokácia a podpora:@vsvu_afad | VŠVU 

dizajn skla: Kristína Ligačová | @kristinaligac

dizajn šperku: Nina Abramovičová | @abramovicovanina | FB: Nina Abramovičová ART/jewellery

koberec a móda: Jana Vaterková | janevat.art | @janevat._ | FB: JaneVat.


Nina Abramovičová sa venuje tvorbe šperku, šperku ako umelecké dielo, šperku ako odraz hodnôt, šperku ako myšlienka aj ako alternatíva. Šperk, nemusí byť len povrchnou ozdobou, ale môže skrývať tajomstvo, myšlienku. Môže byť kombinovateľný, flexibilný, variabilný a hravý. Na dosiahnutie cieľa, rada využíva rozličné materiály, od kovu až po rôzne alternatívne a prírodné možnosti, ktoré dobre komunikujú s kreatívnym remeselne zručným prevedením a s výtvarným cítením. Popri šperku sa ešte venuje aj grafickej tvorbe a ilustráciám pre deti.

Kristína Ligačová sa pohybuje na rôznych úrovniach stupnice medzi dizajnom a voľným umením. Sklo tvaruje a formuje ako dizajnér a dáva mu úžitkovú funkciu. Niekedy sa obmedzí na prácu s tvarom, ale často skúša aj možnosti jeho dekorovania. Jej umelecké krédo je: ,,Keď rozumieš druhým, rozumieš sám sebe. Keď rozumieš sám sebe, rozumieš priestoru existencie. Keď rozumieš vesmíru, rozumieš sklu.” Hlavným motívom Kristíny Ligačovej je bublina, možnosti a limity v skle, proces a čas.

Jana Vaterková prináša tvorbu, ktorá vníma textil ako mnohotvárne médium. Skrášľuje priestor a nositeľa, nakoľko jej filozofia tkvie v tom, aby výsledný úžitkový predmet sa stal aj umeleckým dielom. Dbá na kvalitnú remeselnú prácu, originálnosť prevedenia materiálu použitím textilných techník.