Prednáškový cyklus TEXTILE SPY

Druhý ročník prednáškového cyklu „Textile Spy“ prináša prezentácie renomovaných textilných výtvarníkov, ktorí nám umožnia nazrieť do svojich ateliérov a priblížia nám svoju tvorbu, témy, umelecké postupy a výtvarnú prax.

Okrem autorských prednášok dozvieme sa aj najnovšie informácie z 60. ročníku benátskeho bienále.

 

Prednáškový cyklus s názvom TEXTILE SPY sa uskutoční v miestnosti č 140. Drotárska cesta 44, Bratislava.

Online prednášky prebehnú na platforme TEAMS

Prednášky sa konajú v rámci projektu KEGA – Textil + (inovatívne postupy v textilnej tvorbe),  Projekt č. 001VŠVU-4/2024

 

Pripravili doc. Blanka Cepková a Mgr.art. Beáta Gerbócová ArtD.

Ateliér textilnej tvorby v priestore VŠVU Bratislava

 


1.10. 2024, 9:00

Vlasta Žáková, SK / Prezenčne

Niťokresby 

Sonda do tvorby Vlasty Žákovej odhalí jej emočne nabité prežívanie reality. Jej osobitý spôsob zobrazenia, kedy miesto štetca berie do rúk drobnú ihlu alebo vyšívací stroj a farebnými ťahmi nití prešíva kúsky a kusy látok do expresívnych výjavov. Okrem tém, ktoré zobrazujú intímne prežívanie osobného života predstaví imaginárne krajiny mäkkú plastiku aj spolupráce s inými umelcami.

Niťokresba osoby

 


8.10.2024, 10:00

Nina Macková, SK / Prezenčne

Zastúpenie textilu na La Biennale di Venezia 2024

Študentka magisterského štúdia na katedre teórie VŠVU predstaví vybraných vystavujúcich umelcov a ich diela v médiu textil:

  1. Uvedenie súvislostí, stručná história
  2. Aktuálny ročník - téma, kurátor…
  3. Výber a prehľad umelcov a ich diel v časti Giardini
  4. Výber a prehľad umelcov a ich diel v časti Arsenale

 

Textilie

 


10.10. 2024, 10:00

Meghan Udell, USA / Prezenčne

Vlákna odporu: Skryté príbehy ženskej práce

Meghan Udell bude hovoriť o dlhej tradícii reinterpretácie „ženskej práce“ ako formy vzbury, pričom sa zameria na to, ako sa textil využíval na spochybňovanie spoločenských noriem. Bude sa zaoberať spôsobmi, akými jej vlastné umenie, často zašifrované so skrytými posolstvami, obnovuje potláčané hlasy a znovu si predstavuje remeslo ako formu odporu.

     

    špulky a nite

     


    10.10. 2024, 11:00

    Henry Ortiz PERU / Online

    Predkolumbijské tradície v súčasnej autorskej tvorbe

    LINK NA PRIPOJENIE V MS TEAMS

    Henry Ortiz je vizuálny umelec pochádzajúci z Peru. Jeho práce prekračujú hranice medzi mäkkou plastikou, inštaláciou, nositeľnou plastikou ale aj site specific inštaláciami.

    Využíva predkolumbijské pôvodné spôsoby spracovania rastlinných vlákien. Vytvára tkané artefakty, ktoré odkazujú na vzťahy medzi ľuďmi a ich okolím. Na projektoch spolupracuje s miestnymi farmármi, zameriava sa na výskum a zachovanie pôvodných textilných techník.

     

    textilná inštalácia poncha v priestore

     


    15. 10. 2024, 9:00 

    Jaroslava Frajová, ČR / Online

    Nano vlákna v dizajne

    LINK NA PRIPOJENIE V MS TEAMS

    Autorka spája vedu a umenie do dizajnu. Zaujímajú ju procesy výroby nanovlákien a ich využitie v umeleckej tvorbe. Unikátne kombinuje nano technológiu s ručnými textilnými technikami a vytvára originálne objekty a šperky. Predstaví svoj start-up projekt a najnovšie technologické metódy výroby nanovlákien.

     

    dievčata v černých šatách

     


    15.10.2024, 15:00 

    Zuzana Zmateková, SK/ Online

    Digitálna estetika a presahy nových médií do textilného dizajnu.

    LINK NA PRIPOJENIE V MS TEAMS

    Dizajnérka Zuzana Zmateková sa vo svojej tvorbe zaoberá digitálnou estetikou a presahmi nových médií do textilného dizajnu. Jej tvorba sa taktiež orientuje na širšie sociálne spoločenské problémy so zameraním na marginalizované skupiny ako aj a na inováciu a udržateľnosť v procese navrhovania a produkcie textilu. Zuzana momentálne pracuje ako textilný dizajnér pre módnu značku v Štokholme a zároveň ďalej rozvíja svoje autorské projekty zameriavajúce sa na vplyv nových médií na dizajn.

     

    Textil s digi potlačou

     


    • Prednášky sa konajú v rámci projektu KEGA – Textil + ( inovatívne postupy v textilnej tvorbe ) Projekt č. 001VŠVU-4/2024