Patrik Illo: Krásne zbytočnosti

Srdečne Vás pozývame na vernisáž a výstavu Patrika Illa "Krásne zbytočnosti" (Schönes Nutzloses) od 13. mája do Slovenského inštitútu vo Viedni.


Kde?

Kedy?

  • Vernisáž: 13. 5. 2024, 18:30 h

    • muzikálny doprovod: Alan Bartus (klavier)
    • treba sa registrovať na:
  • Trvanie výstavy: 13. 5. 2024 - 21. 6. 2024

 


Kurátor:

  • PhDr. Petr Nový; PhD., Hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Česká republika

Patrik Illo – Krásne zbytočnosti

Súčasné výtvarné umenie ponúka mnoho vzájomne sa prelínajúcich podôb a foriem od praktických, dizajnových, po artové koncepty a vízie. Patrik Illo (*1973) so sklom pracuje ako dizajnér aj umelec a v oboch polohách vyniká. Dokáže totiž rešpektovať špecifiká týchto disciplín. Nedesignuje umenie ani programovo nevytvára solitérny dizajn, ale vždy v pravom slova zmysle tvorí. Počas svojej viac ako 25-ročnej kariéry svoju kreativitu premietol do zhruba 1000 vzorov, prototypov, kolekcií a objektov. Je výtvarníkom veľmi pracovitým, ktorý sa venuje tiež pedagogickej činnosti, spolupracuje s ďalšími umelcami, organizuje sympózium a ako kurátor aj prezentácia iných autorov. Výstava predstavuje výber z jeho dizajnových prác od sériovej produkcie po autorské kolekcie.

Od roku 1998 Illo spolupracuje so slovenskou sklárňou RONA z Lednických Rovní, kde pôsobí ako externý hlavný dizajnér. Navrhoval tiež pre poľské firmy KROSNO a WRZESNIAK a české značky MOSER, CRYSTALEX a LASVIT. Spoločným znakom jeho produktového designu je dôsledná snaha o využitie špecifík zadávateľa. Je empatickým tvorcom, pozorným na detaily, ktorý dokáže prepojiť svoje predstavy s charakterom značky. To je tiež predpokladom ich nielen výtvarného, ale aj komerčného úspechu. Pred desiatimi rokmi Patrik Illo spoločne s poľskou dizajnérkou Aleksandrou Stencel (*1987) založil vlastné štúdio ILLOLA, v ktorej sa sústredí na tvorbu dizajnových výrobkov spájajúcich tradičné remeslo s konceptuálnymi podtextmi.

Už od čias vysokoškolských štúdií je Illovi vlastná tiež art designová poloha na pomedzí medzi designovou a voľnou tvorbou. Ide o na prvý pohľad často úžitkové predmety, vytvárané však programovo ako solitéry alebo limitované kolekcie. Nebráni sa v tejto oblasti ani spolupráci. Spoločne s maliarom Laco Terenom (*1960), významným predstaviteľom slovenskej postmodernej a neoexpresionistickej maľby, vytvoril v roku 2021 pozoruhodnú artovú kolekciu váz.

Patrik Illo počas svojej dizajnérskej kariéry vytvoril desiatky komerčných hitov, ktorých celosvetový predaj dosahuje desiatok tisíc až miliónov kusov podľa toho, či ide o ručnú alebo automatickú výrobu. Hoci pochádza z malej krajiny pod Tatrami, radí sa tak bezpochyby medzi najúspešnejších súčasných svetových dizajnérov. Jeho kreativita prináša po desaťročia nielen potešenie početným spotrebiteľom, ale aj živobytie stovkám remeselníkov a obchodníkov.

 

PhDr. Petr Nový, Ph.D.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

 

 

Patrik Illo "Krásne zbytočnosti" pozvánka