PATRIK ILLO & ALEKSANDRA STENCEL: ČERSTVÉ /CZERSTWE

Slovenský inštitút vo Varšave Vás pozýva na vernisáž výstavy Patrika Illa a Alexandry Stencel dňa 21. júla 2023 od 17:30.

Kde?

Kedy?

  • Vernisáž: 21.7.2023, 17:30 h

  • Trvanie výstavy: 21. 7. 2023 - 31. 8. 2023

 


O výstave

Tvorivý život dobrého dizajnéra pripomína nekonečnú jazdu na horskej dráhe. Musí byť neustále kreatívny, pracovitý, empatický, komunikatívny a pripravený na všetko. Jeho nevyhnutnou charakterovou vlastnosťou je zdravé sebavedomie, nie však ego. Dôležitý je rozhľad po svete dnešnom i minulom, schopnosť inšpirovať sa, intelektuálne aj emočne spracovávať, znovuoživovať aj variovať videné, ale zároveň odolávať zvodom imitácie (a to aj seba samého). Na rozdiel od voľného umenia dizajnér netvorí artefakty, ale praktické predmety, ktoré nesmú strácať funkčnosť. Dizajnér je preto pôvodcom každodenných drobných radostí, ktoré sú najlepším liekom na to, keď máme pocit, že svet sa točí príliš rýchlo a začíname strácať pôdu pod nohami. Dobrý dizajn je ako pohladenie po duši, zatiaľ čo zlý pripomína hrebelcovanie proti srsti.

Aleksandra Stencel a Patrik Illo sami aj spolu patria k stredoeurópskej dizajnérskej špičke. Spolupracujú s menšími aj väčšími sklárskymi firmami na Slovensku, v Poľsku a Českej republike, spoločne tvoria v rámci vlastnej značky ILLOLA. Hoci každý z nich má svoj osobitý rukopis, spája ich racionálna poetickosť, dôraz na eleganciu tvaru a nápadité detaily. Nebojí sa však ani zveličenia, vtipu a kontextuálneho kontrastu, pričom sa vždy dokážu vyhnúť ako intelektuálnej póze, tak doslovnosti.

Aleksandra Stencel a Patrik Illo patria k tým dizajnérom, ktorí si svoje miesto na slnku dokázali v silnej stredoeurópskej konkurencii nielen nájsť, ale aj udržať. O ich služby je záujem, mnoho návrhov sa úspešne predáva po celom svete. Opakovane dokazujú, že je možné prísť s kreatívnym nápadom, ktorý môže byť nielen esteticky pozoruhodný, ale aj funkčný a komerčne úspešný. Ich neponúkavý dizajn je v pravom slova zmysle demokratický, je cenovo dostupný, napriek tomu sa dobre vyníma nielen v bežnom byte, ale aj luxusnom interiéri, nikde nepôsobí nepatrične. A to je devíza, ktorá sa v súčasnom designe skla naozaj len tak nevidí.

 

PhDr. Petr Nový

Hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Česká republika

 


CERSTWE Illo Stencel  -  pozvanka