Olja Triaška Stefanović: YUTOPISLAVIA

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy, ktorá sa uskutoční 16. 10. 2024 o 18:00 v auditoriu Centra pre súčasné umenie, Acid Coffee. Dukelských hrdinov 500/25a, Praha 7. Vernisáž je spojená s diskusiou s autorkou

Kde:

  • Miesto vernisáže:

    • v auditoriu Centra pro současné umění, Acid Coffee. Dukelských hrdinů 500/25a, Praha 7, ČR

  • Miesto výstavy: Galéria Artwall

    • nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše, Praha, ČR.

Kedy:

  • Vernisáž: 16. 10. 2024 v 18:00

  • Trvanie výstavy:

    •  od 16. 10. 2024 do 15. 1. 2025

 

FB event

*Projekt je součástí Festivalu Fotograf.


Socha na fotke

 

O autorke a výstave

Olja Triaška Stefanović je fotografka pôvodom z Juhoslávie, ktorá žije na Slovensku. Vo svojom najnovšom umeleckom projekte s názvom Yutopislavia sa zameriava na svoj vzťah k minulosti Juhoslávie a skúma historickú pamäť svojej generácie. Triaška navštevuje a fotograficky dokumentuje rôzne miesta bývalej Juhoslávie. Na výstave pripravenej pre galériu Artwall predstavuje fotografie z depozitára múzea Antuna Augustinčića, ktorý bol Titovým dvorným sochárom.

Fotografie, ozvláštnené efektom pripomínajúcim umelé laboratórne osvetlenie, zobrazujú nečakané kompozície a fragmenty sôch. Objavujú sa na nich vojaci, ruka so zbraňou, torzo koňa, nahá ženská postava a slávna socha maršala Tita. Štýl sôch zodpovedá monumentálnemu realistickému sochárstvu svojej doby; Augustinčić tvoril od 30. do 50. rokov 20. storočia. Nicky v stene, v ktorej sa nachádza galéria Artwall, vznikli v 50. rokoch 20. storočia a časovo ladia s témou výstavy. Sochy, pôvodne určené pre verejný priestor, sa tak dostávajú z interiéru skladu do exteriéru a opäť získavajú svoj monumentálny rozmer.

Augustinčić, ktorý poznal Tita z partizánskeho hnutia, sa po vzniku Juhoslávie stal oficiálnym umelcom, ktorého úlohou bolo stvárniť politické ideály v sochárskych dielach. Pre sídlo OSN v New Yorku napríklad vytvoril mierový pamätník v podobe jazdkyne s olivovou ratolesťou. Utopia Juhoslávie, ktorá bola založená na myšlienkach šírenia mieru, solidarity a spolunažívania národov, sa skončila neslávne. Bol to nenaplnený idealistický politický experiment.

Olja Triaška Stefanović symbolicky zobrazuje vtedajšie ideály, ktoré sú odložené v sklade. Vzťah súčasníkov aj samotnej autorky k tomuto historickému obdobiu je ambivalentný. Je založený skôr na otázkach než na jednoznačných odpovediach. Yutopislavia je krajina, ktorá nikdy neexistovala, ale možno mohla existovať v inom čase a s inými ľuďmi. Autorka o sérii hovorí: „Yutopislavia rozpráva hlboko vizuálny a osobný príbeh o mojom kultúrnom dedičstve a výchove počas studenej vojny, situovanej medzi Východom a Západom v rámci Hnutia nezúčastnených krajín v bývalej Juhoslávii. Kladiem si otázku, ktoré aspekty histórie Juhoslávie boli zabudnuté alebo prehliadnuté a ako sa jednotlivci mojej generácie identifikujú s odkazom Hnutia nezúčastnených krajín."

Relikty sochárskej a ideologickej minulosti v galérii Artwall tiež vyvolávajú otázky o povahe súčasnosti. S ústupom veľkých naratívov v uplynulých desaťročiach často odišli z politickej reality aj ideály. Olja Triaška Stefanović komentuje odkaz svojej výstavy a poučenie z minulosti: „Dnes, tridsať rokov po páde Berlínskeho múru, čelíme novým globálnym krízam a hrozbe novej (horúcej) studenej vojny. Je potrebné diskutovať o význame demokracie, o hrozbách, ktoré predstavujú vojny, jadrové zbrane a nebezpečenstvá, ktoré môžu ľudstvu priniesť diktatúry a autokratické politické režimy."

 


Projekt prebieha s finančnou podporou Ministerstva kultúry ČR, Hlavného mesta Prahy, Mestskej časti Praha 7 a Štátneho fondu kultúry ČR. Mediálnymi partnermi projektu sú Artmap, Radio 1, GoOut. Spoluzorganizátorom vernisáže je Nadácia a Centrum pre súčasné umenie.