Podujatie k nedožitému jubileu sochára a pedagóga Juraja Meliša

Srdečne Vás pozývame na podujatie „Som ako každý tretí“, ktoré sa koná pri príležitosti nedožitého životného jubilea sochára a pedagóga Juraja Meliša. Sprievodný program prebehne v nedeľu 11. septembra 2022 od 14.30 hod. na nádvorí VŠVU na Hviezdoslavovom námestí 18 v Bratislave.

 

Program:

15:00 diskusia o živote a diele Juraja Meliša (hostia: Ivan Jančár, Ľuba Belohradská, Rudolf Sikora, Ján Meliš, Alžbeta Capková; moderátorka diskusie: Michaela Kacsiová)

 

17:00 recitál vizuálnej poézie Juraja Meliša v podaní Michaela Fech a Petra Tilajčíka

 

18:00 premietanie krátkometrážnych dokumentárnych filmov o Jurajovi Melišovi (Richard Krivda: Veľká nočná hudba, Ivo Brachtl: JURAJ MELIŠ - BEZ NÁZVU)

 

19:00 symbolické odovzdanie albumu Jurajovi Melišovi od jeho priateľov, kolegov z výtvarného prostredia a absolventov jeho ateliéru; Peter Roller: recitácia básne venovanej svojmu priateľovi Jurajovi Melišovi

 

19:30 after party

 

Počas celého poobedia Vás bude sprevádzať klavírny doprovod v podaní Andreja Benča.

 


 

Juraj Meliš (1942, Nové Zámky – 2016, Skalica),

sa považuje za jedného z najvýraznejších slovenských sochárov. V rokoch 1960 až 1966 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri figurálnej plastiky prof. Jozefa Kostku. Venoval sa najmä voľnej sochárskej tvorbe, monumentálnej tvorbe, kresbe i grafike. Bol jedným zo zakladajúcich členov združenia Gerulata. V rokoch 1999 – 2002 bol na VŠVU vedúcim Katedry sochárstva, v roku 1992 bol vymenovaný za profesora. Externe vyučoval aj na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (1973 – 1988). Okrem iného organizoval niekoľko výstav poslucháčov Jozefa Kostku a participoval na príprave mnohých albumov. Mal viacero samostatných výstav doma i v zahraničí, zúčastnil sa na významných kolektívnych výstavách na Slovensku a v zahraničí. Okrem článkov a štúdií boli o jeho tvorbe v rokoch 1993 a 2003 publikované monografie (autori Katarína Bajcúrová a Ivan Jančár).

Viac o jeho tvorbe na: www.gmb.sk/detail/juraj-melis-old

 

Tešíme sa na Vás!

 

Organizátori:

Filip Bielek, Marek Štuller, Michaela Kacsiová, Emil Softič.

Grafický dizajn: Lucia Gamanová