Martyna Basta + Richard Hronský

Srdečne Vás pozývame na koncert, kde hrá Richard Hronský z katedry Fotografie a polská umelkyňa Martyna Basta. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 09.05.2024 v T3 (Kultúrny prostriedok) na Tyršovom nábreží v Bratislave.

Kde:

Kedy:

  • Štvrtok 9.5.2024 od 19:30

    • Vstup dobrovoľný, odporúčaný 8,-

 


Martyna Basta

je výraznou postavou kvitnúcej východoeurópskej experimentálno-ambientnej scény. Jemné atmosféry ktoré balansujú na hrane sviežosti a strašidelnosti si už niekoľko rokov získavájú zaslúženú pozornosť kritiky aj poslucháčstva.

Basta po štúdiu gitary ušla z akademického prostredia a svoj pôvodný nástroj nahradila syntetizátorom. Čoskoro si vyvinula jedinečný spôsob komponovania, ktorý zahŕňa modulovaný hlas, elektroniku a terénne nahrávky. V novších nahrávkach sa vracia aj ku gitare a iným akustickým nástrojom, ktoré dotvárajú jej jedinečný rukopis.

Jej skvelý minuloročný album Slowly forgetting, barely remembering vydaný na Warm Winters Ltd. zobrazuje scény z rozmazaných okrajov pamäte. Je precízna vo svojom zmysle pre detail, a opäť vytvára pohlcujúce, emotívne, hlboké a zasnené atmosféry.

“The Polish ambient musician channels deep-seated melodic instincts on her exploratory and enchantingly enigmatic new album.” Pitchfork

“Microtonal zither twangs, off-world vocals and k-hole sonic wonders characterise Martyna Basta’s brilliant second album, a crepuscular muddle of improvisations and granular invocations." ” Boomkat

“Basta’s work is often described as diaristic, but rather than a musical memoir, Slowly Forgetting, Barely Remembering reads more like an emotive, impressionist sketch. Vague forms approximate places she’s been, and broad strokes imply the movements she’s making. The details aren’t clear, but they don’t have to be; the feeling is all there.”
Bandcamp Daily

Viac info na Bandcamp

 

Richard Hronský

je bratislavský umelec, ktorý sa nedávno dostal do širšieho povedomia ako iniciátor projektu Rozptyl. Jeho druhý album vyšiel v slovensko-medzinárodnom vydavateľstve Warm Winters ltd.. „Slovenský snílek Richard Hronský vytvára na svojom druhom plnohodnotnom albume beztiažové zvukové krajiny, v ktorých prepája procesované environmentálne nahrávky s praskajúcimi syntetizátorovými slučkami, barokovými útržkami, zmrazenými dronmi a prenikavým, sýtym hlukom,“ napísal o albume britský Boomkat. Album, na ktorom nájdeme drony aj fujaru, je väčšinu svojej dĺžky ťaživou meditáciu na tému straty. Skoro 45-minútová stopáž v osemnástich trackoch prirodzene plynie od jemných arpegií cez chladné drony či vrstvené hlasy a vytvára krásny, priam éterický zážitok.

Album CLOSURES sa umiestnil medzi najlepšími albumami minulého roka podľa mesačníku Kapitál.

 


 

Hronsky a Basta poster