Jaroslav Kyša: All Those Things We Never Thought Would End

Prijmite naše pozvanie na vernisáž výstavy Jaroslava Kyšu v galérii ZAHORIAN & VAN ESPEN Bratislava.

 

ZAHORIAN & VAN ESPEN Bratislava, Mierová 7, 82105 Bratislava

 


 

Vernisáž v piatok 30.9.2022, 18 - 20 hod.

 


 

Keď v minulosti Aristoteles predložil svoju definíciu času, bola to, prirodzene, definícia zviazaná s nami – ľudskými bytosťami. Hlavným motívom bola premenlivosť – jeho čas sa odohrával v našej zmyslovej skúsenosti a jeho hlavným aktérom bola zmena. Bol však tento čas aj pred Aristotelom? Ako a kde sa odkrýva hlboký čas, ktorý prekračuje krátky záblesk histórie ľudstva? Ako si predstaviť obrovskú hĺbku geologického času bez zaregistrovateľnej zmeny?

Sólová výstava Jaroslava Kyšu s názvom All Those Things We Never Thought Would End v galérii Zahorian & Van Espen odprezentuje jeho aktuálnu tvorbu, ktorej počiatky siahajú do pandemického leta 2020. Poeticky a súčasne chladne predstaví vizuálnu esej tematicky nadväzujúcu na predošlé výstavné projekty (I Was Keeping It All Safe for You, Zahorian & Van Espen gallery, 2019; Order of Waves, Synagóga - Centrum súčasného umenia, 2021; Breathe Deeper, Should You Need to Come Back, VUNU gallery, 2022) / Erik Vilím, kurátor výstavy

 

Jaroslav Kyša (*1981, Žilina) žije a tvorí v Bratislave. Študoval v Ateliéri slobodnej kreativity 3D na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach a v Ateliéri priestorových komunikácií + na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí na Katedre intermédií ako asistent. Absolvoval rezidencie v New Yorku (ISCP, Brooklyn Langer Residency), Lipsku (Halle 14) či Slovinsku (CELEIA). V roku 2011 sa stal laureátom Szpilman Award, v roku 2017 vyhral hlavnú cenu Nadácie NOVUM a dvakrát bol finalistom Ceny Oskára Čepana (2004, 2014). Jeho diela sú súčasťou súkromných zbierok, zbierky Východoslovenskej galérie v Košiciach a Považskej galérie v Žiline. Autor je zastupovaný Zahorian & Van Espen Gallery.

 


 

Trvanie výstavy: 3. 10. - 30. 11. 2022 

 


 

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava