Jana Machatová & Peter Machata: Story Hunters

Výstava „Story Hunters | Jana Machatová & Peter Machata" bude otvorená v sobotu 23. septembra od 17.00 do 20.00 a predstavuje najnovšiu tvorbu slovenskej výtvarníčky a výtvarníka, a to v Galérii Thereza Pedrosa v talianskom Asole. Srdečne pozývame na jej virtuálnu, alebo aj reálnu prehliadku!

Kde:

Kedy:

  • Vernisáž: sobota 23. septembra od 17.00 do 20.00

  • Trvanie výstavy:

    • 23. septembra – 22. októbra 2023
    • OTVORENÉ: streda až sobota 10:00-12:30 a 15:30-19:30 alebo po dohovore

 


 

O výstave

Umelecký výskum Jany Machtovej sa zameriava na spomienky. Často pracuje so svojou osobnou históriou, robí rodinné zábery a staré fotografie a dáva ich do nového kontextu. Machatová s využitím sentimentálnej hodnoty starých obrazov rozpráva nové príbehy a vyjadruje vlastné názory a myšlienky. Umelkyňa každým dielom ukazuje svoju skúsenosť s politickým systémom a sociálnou situáciou svojho detstva a porovnáva ju so súčasnou scénou.

Peter Machata sa začal venovať šperku po ukončení štúdia sochárstva. Jeho šperky odzrkadľujú jemné presahy medzi metódami šperku a sochárstva a následne konštruuje syntax svojich šperkov na princípoch reliéfu a plastickej formácie. Machata kombinuje materiály z minulých storočí s najnovšími. Charakteristickým prvkom jeho diel je odtlačok dlane alebo prsta. Prostredníctvom nich rozpráva príbehy, kladie otázky, vracia sa do minulosti či kreslí budúcnosť.

Pre Janu Machatovú je súčasný šperk vnímateľný ako prekrytie vizuálnymi formuláciami, ktoré jej umožňujú rozprávať osobné príbehy a historické spomienky, zatiaľ čo pre Petra Machatu je šperk vyvinutý ako drobná sochárska forma. Ich umelecké a estetické aktivity sú úplne nezávislé, no v dialektickej výmene objavujú spoločný záujem o rozprávanie príbehov o osobnej skúsenosti a kolektívnej pamäti, vytvárajúc diela, ktoré sú v úplnej harmónii a rovnováhe.

Príďte navštíviť ich výstavu a objavte neuveriteľnú lyriku ich práce a príbeh uzavretý v každom výtvore.

 

Story Hunters Machatovci