Extase – Klaudia Korbelič & Lenka L. Lukačovičová

Výstava Extase je voľne inšpirovaná rovnomenným českým filmom z roku 1932 (rež. Gustav Machatý), ktorý ako jeden z prvých svojho druhu upútal pozornosť svojimi umeleckými hodnotami a zároveň vyvolal rozporuplné reakcie scénami s nahou predstaviteľkou v prírodných prostrediach.

Station Contemporary Art Gallery
ul. Gustáva Mallého 2, Bratislava – Petržalka


Druhou motiváciou pri tvorbe výstavy sa stáva archív – vlastný a nájdený, ktorý často získame/nájdeme vo fyzickej, či digitálnej podobe a neprikladáme mu pozornosť. Môže však byť plný "extase", inšpirácie, exotiky, túžby, vášne, prírodných motívov ale aj nahoty, či erotiky.

Záujem o túto témy plynie už z predchádzajúcej spolupráce autoriek, ktoré sa predstavili vo forme site-specific inštalácií fiktívnymi enviromentami, trvalo-dočasnými záhradami s vzácnou flórou v Pragovke v Prahe, 2022; či na festivale súčasného umenia DOM v Bratislave, 2021. Pre výstavu "Extase" v Station Contemporary Art Gallery vznikla séria nových diel, ktoré sú dômyselne transformované do objektov, malieb, koláží, post internetových fotografií. 

Obe k spoločnej téme pristupujú autenticky, no aj naďalej ostávajú v spoločnom dialógu.