Európska noc vedy v Slovenskom centre dizajnu: Mirroring / LOMA / Transmodernita

Slovenské centrum dizajnu sa tento týždeň zapája do medzinárodného festivalu Európska noc vedy výstavami v bratislavskej Galérii dizajnu Satelit. SCD zároveň vstupuje do odbornej spolupráce s Prírodovedeckou fakultou UK, čím reaguje na nevyhnutnú potrebu interdisciplinárneho prepájania kreatívnych a prírodovedných disciplín.


Kde:

Kedy:

  • Výstavy sú prístupné: 25. – 29. septembra 2024

  • Výstava Transmodernita je prístupná do 13. októbra 2024.

    • Otvorené od stredy do nedele 14.00 – 18.00
    • Vstup voľný

 


Anotácia

Slovenské centrum dizajnu tento rok uzavrelo memorandum o strategickej spolupráci s Katedrou environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenskeho v Bratislave. SCD tak reaguje na rastúcu potrebu interdisciplinárneho prepájania kreatívnych a prírodovedných disciplín, ktorá je v dobe permakrízy nevyhnutným predpokladom zmysluplnej práce inštitúcií. V rámci centra dizajnu sa problematike výskumu a inovácií (R&I) venuje Výskumno-vývojové oddelenie Inolab.

Pri príležitosti dvoch medzinárodných podujatí Európskej noci vedy a konferencie zo série Humanistické ekológie prezentujú organizátori z oboch inštitúcií výstavu Mirroring s podnázvom Contemporary Environmental Dilemmas: Art  x  Science  x  Design.

Výstava v Galérii dizajnu Satelit obsahuje tri časti.

1. Predstaví dlhodobý projekt Slovenského centra dizajnu, prepájajúci dizajn  a  vedu – knižnicu materiálov LOMA zhromažďujúcu vzorky tradičných, no predovšetkým experimentálnych materiálov, ktoré dizajnéri, módni návrhári  a architekti využívajú vo svojej tvorbe.

Vedúci Inolabu Robert Paršo približuje zámer knižnice materiálov: „Knižnica materiálov vznikla v roku 2019 a spolupracuje s odborníkmi na vývoj nových materiálov z vedeckého prostredia. Prehľadná zbierka umožňuje jednotlivým bádateľom a skupinám návštevníkov spoznať rôzne typy nových a experimentálnych materiálov a výrobných technológií, príbehy ich vzniku a možnosti uplatnenia v modernom dizajne a cirkulárnej ekonomike.“

2. Druhou časťou organicky nadväzujúcou na knižnicu materiálov je kolekcia Mirroring – výber umeleckých projektov prepájajúcich vedu a umenie, ktoré pracujú s témami medzinárodnej konferencie „Contemporary Environmental Dilemmas: Interdisciplinary Approaches.“

„Podľa Donny Haraway je ľudská bytosť definovaná vzťahom medzi prírodou a kultúrou. Ako tento vzťah ovplyvňuje vzory spoločného prostredia, v ktorom je ľudská existencia spojená s existenciou iných druhov a ich ľudskej kultúry? Ako sa to odráža v ich kultúrnej prezentácii? Ako môže kultúra ovplyvniť environmentálne udržateľné správanie človeka? Transdisciplinárny prístup k umeleckému výskumu a tvorbe (umenie, veda a technológie) môže obohatiť umeleckú reprezentáciu alebo manifestáciu, ako aj vedecký výskum, metódami, pomocou ktorých je možné toto zrkadlenie vnímať. Výstava ukazuje vzájomné prepojenie človeka a viac než človeka v ich spoločnom priestore existencie,“ kladie otázky členka kurátorského tímu výstavy Mirroring Andrea Gogová, výskumná pracovníčka z Katedry environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny

3. V galérii je aktuálne prístupná výstava Transmodernita, v ktorej sa nachádza viacero projektov prepájajúcich  umenie  a  dizajn.  Na  ich špecifiká  i  na  význam vedecko-výskumného prístupu pri tvorbe dizajnu upozorní návštevníkov odborná pracovníčka Inolabu Klára Prešnajderová v komentovanej prehliadke počas Európskej noci vedy.

Komentovanú prehliadku výstavy v piatok 27. septembra od 17:00 bude uvádzať členka kurátorského tímu Mária Beňačková Rišková, ktorá sa dlhodobo venuje vzťahu kultúry, vedy a technológií.

Súčasťou komentovanej prehliadky bude premietanie filmu Dunaj spútaný v krajine a diskusia s jeho autorom a režisérom Andrejom Somorom (od 18:00).