Erika Remencová: Kolekcia okuliarov Améba
Dizajnérka Erika Remencová predstavuje svoju prvú autorskú kolekciu okuliarov s názvom Améba, vytvorenú v bratislavskom štúdiu IOKO. Kolekcia reflektuje jej osobnú cestu remeslom, vrstvenie identity a kontemplatívny prístup k tvorbe. Každý rám je nositeľným šperkom, ktorý sa prispôsobuje nositeľovi – funkčne aj výrazovo. Výstava bude otvorená vernisážou 31. marca 2025 o 18:00 v priestoroch IOKO v spolupráci s kurátorom Damiánom Cehlárikom.
*titulná foto: portrét Eriky Remencovej + Améba, autor media: Erik Vrábel
Kde?
-
IOKO
-
Bernolákova 9, 811 07 Bratislava
-
Kedy?
-
Vernisáž: 31. marec 2025 o 18:00
Kurátor: Damián Cehlárik
Améba
Améba je kolekcia okuliarov, v ktorej sa dizajn stretáva s kontempláciou a remeslo s osobným gestom. Erika Remencová pretvára rám na vrstviaci objekt — šperk, nástroj výrazu aj hravý detail identity. V každom kúsku cítiť dialóg medzi telom a materiálom, medzi tvarom a náladou. Okuliare vznikajú ručne, pomaly, s rešpektom k procesu aj nositeľovi. Améba nie je trend, ale priestor — na dotyk, premenu a pohľad.
Erika Remencová predstavuje kolekciu okuliarov Améba: osobná výpoveď o remesle, identite a vrstvení
Mladá slovenská dizajnérka Erika Remencová, pôsobiaca v bratislavskom IOKO, predstavuje svoju autorskú kolekciu okuliarov s názvom Améba. Ide o dizajnérsky aj remeselne prepracovaný súbor štyroch základných rámov a množstva farebných a tvarových variácií, ktoré pracujú s princípom vrstvenia, magnetických spojov a možností jemne vtipnej personalizácie. Okuliare v tejto kolekcii nie sú len nástrojom videnia – sú nástrojom hry, vyjadrenia a nálady. Podobajú sa šperku, make-upu či maske, ktorú si zvolíme podľa momentálnej verzie samých seba.
Kolekcia vznikala počas takmer dvojročného pôsobenia autorky v štúdiu IOKO, kde hlboko prenikla do sveta ručne vyrábanej optiky. „Za ten čas som spravila asi 60 kusov. Dnes už viem, že mám ten skill – a aj odvahu povedať, že to, čo robím, má hodnotu,“ hovorí Remencová. Spoluprácu s mentorkou Dankou Prekopovou z IOKO nazýva „tovaryšstvom“, v ktorom sa učí nielen technologickým postupom, ale aj tomu, ako viesť rozhovor s materiálom, so zákazníkom a so sebou samou. Svoju prvú stáž získala vďaka diplomovej práci na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri Experimental Dizajn pod vedením tohtoročnej laureátky Ceny Nadácie Tatra banky, Sylvie Jokelovej.
Ručná výroba, ktorú v IOKO realizujú ako jediní na Slovensku, má svoje miesto v segmente luxusného remesla (luxury craftmanship) – príbuzného šperkárstvu, hodinárstvu či couture. „Okuliare nie sú vitrínový objekt. Sú v pohybe s telom. Dotýkajú sa tváre, a každá je iná – iné uši, oči, kontúry, výraz. Rám musí byť citlivý, nie iba funkčný,“ hovorí autorka. Materiál tu nie je len nástrojom – je partnerom. „Niektoré druhy acetátu si pamätajú. Ak sa ich dotknete nepresne, zanechajú si to ako jazvu.“
Erika Remencová pripomína, že okuliare sú každodenný šperk – a výber rámu môže zmeniť celý deň. „Známa šperkárka dala svojej mame červené okuliare. Odvtedy nepotrebovala rúž. Stačilo si ich nasadiť – a sebavedomie bolo na svete.“
Kolekcia Améba je jemne kontemplatívna, inšpirovaná prírodou a intimitou domova. „Fyzicky vzniká v Bratislave, ale v skutočnosti v mojej mysli – v Kunerade, medzi chrobáčikmi, v zelenej pivnici našej dedinskej domácnosti,“ hovorí Erika. Rámy sú navrhnuté ako základ, na ktorý možno vrstviť ďalšie diely – či už magnetické doplnky, dekoračné elementy, alebo drobné „znaky“ ako osobný odkaz. Sú experimentom s tvárou – v dizajnérskom aj doslovnom zmysle.
Kolekcia bude prvé týždne dostupná v IOKO, kde autorka aj naďalej pôsobí. Neskôr sa okuliare presunú aj do sveta: na web, na podujatia, do rúk a na nosy ďalších ľudí, ktorí v nich objavia niečo z vlastného výrazu.
„Nechcem robiť okuliare, ktoré len sedia na poličke. Chcem, aby žili – a aby sme cez ne mohli byť takí, akí práve sme. Premýšľam cez materiál, cez remeslo a cez telo. A toto je len začiatok,“ uzatvára Erika Remencová.
Erika Remencová
Erika Remencová je mladá slovenská dizajnérka pôsobiaca v bratislavskom IOKO Studio. Vo svojej práci prepája ručné remeslo s autorským prístupom a experimentom. Venuje sa výrobe okuliarov, ktoré chápe ako šperk každodennosti — objekty identity, dotyku a vyjadrenia. Študovala v ateliéri Experimental dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Damián Cehlárik
Damián Cehlárik je dizajnér, kurátor a pedagóg pôsobiaci v Bratislave. Vedie platformu Space Object, ktorá prepája dizajn, umenie a súčasné premýšľanie o materiáli a identite. Pôsobí ako pedagóg na VŠVU a je absolventom Design Academy Eindhoven. Vo svojej kurátorskej práci sa venuje mladým autorom, remeslu a dizajnu ako kultúrnej výpovedi.
Projekt Améba z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia