Diskusia Ľuby Belohradskej, Beaty Jablonskej a Sone Sadilkovej: SKRYTÉ PLANETÁRIUM PAVLA MAŇKU

Srdečne Vás pozývame na diskusiu – či skôr dialóg Ľuby Belohradskej, Beaty Jablonskej a Sone Sadilkovej: SKRYTÉ PLANETÁRIOUM PAVLA MAŇKU alebo Ako sa hľadá miesto pre umelca ktorý sa uskutoční vo štvrtok 27. apríla 2023 o 18.00 hodine v TOTO! je galéria na Moskovskej 29 v Bratislave.

Kde:

  • TOTO! je galéria

    • Moskovská 29, Bratislava

Kedy:

  • 27. apríla 2023 o 18.00 hodine

 


 


to bolo v rôznych podobách napísané mnohokrát: „Aj keď Pavel Maňka (1929 – 2015) patrí k zásadným predstaviteľom geometrickej abstrakcie na Slovensku, jeho tvorba na svoje objavenie stále čaká.“ Ale dočká sa vôbec? A čo treba urobiť preto, aby všetko kvalitné – fascinujúce umenie, ktoré v určitom čase a v určitom priestore vzniklo, ostalo zachované pre ďalšie generácie?

Čo spôsobilo, že jeho meno doteraz poznala len úzka skupina expertiek a expertov? A čo rozhoduje o tom, ktoré časti z vytvoreného diela ostanú v popredí a čo je naopak bude len epizódou v celom príbehu autora?

O tom, ako tie (pre mnohých) záhadné procesy prebiehajú, sa budeme rozprávať s kunsthistoričkami Ľubou Belohradskou, ktorá o Pavlovi Maňkovi napísala veľa – okrem iného to, že bol tým, kto na Slovensku vytvoril prvý obraz geometrickej abstrakcie a s Beatou Jablonskou, ktorá strávila mesiace výskumom v jeho ateliéri a v súčasnosti pripravuje textový sprievod k jeho monografii a aj so Soňou Sadilkovou, ktorá uchránila (a stále chráni) dielo Pavla Maňku v takmer neporušenej celistvosti.

 


 

Diskusia Planetarium Maňku  - banner

 


Prednáška a výskum boli formou štipendia podporené Fondom na podporu umenia.

Fond na podporu umenia