ARTROOMS MORAVANY 5: AKO V SNE

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy ARTROOMS MORAVANY 5 - AKO V SNE, ktoré sa uskutoční v sobotu, 17. 6. 2023 o 16.00 h, v kaštieli v Moravanoch nad Váhom.

Kde:

Kedy:

 • Otvorenie 17. 6. 2023 o 16.00 h

  • 16:00 – Príhovor a prehliadka výstavy
  • 17:30-19:00 – Živá diskusia Na tému ako v sne, moderátor: Omar Mirza (rádio Devín), hostia: Josef Bolf (umelec), Dušan Fábik (psychológ), Zuzana Husárová (literárna vedkyňa, poetka)
  • 19:00 – KONCERT ŠTÁTNEHO KOMORNÉHO ORCHESTRA ŽILINA


 

 • Trvanie výstavy: 18. 6. — 17. 9. 2023

  • OTVÁRACIE HODINY VÝSTAVY
   Piatok: 14.00 – 19.00
   So – Ne: 10.00 – 18.00

 

Viac informácií

 


Vystavujúci umelci a umelkyne:

 • Erik Binder, Gabriela Birošová, Josef Bolf / Jakub Hošek / Jana Wojnarova, Radka Bodzewicz, Borek Brindák, Štěpán Brož, Michal Gabriel, Andrej Haršány, Vladimír Havlík, Vojtěch Hlaváček, Jakub Hons / Jakub Tullinger, Ján Hrčka, Oto Hudec, Patrícia Chamrazová, Martina Chudá, Peter Kalmus, Michal Kobza, Krištof Kintera, Klaudia Korbelič / Lenka L. Lukačovičová, Silvia Krivošíková, Marek Kvetan, Otis Laubert, Dominika Ličková, Vojtěch Luksch, Barbora Lungová / Tamara Conde Crhová, Dominik Málek, Stano Masár, Milan Mikuláštík, Eva Moflárová, Martina Nosková, Diana Paulová, Rastislav Podhorský, Miroslava Podmanická, Ové Pictures, Jozef Pilát, Piia Rossi, Laco Sabo, Oksana Sadovenko, Dorota Sadovská, Ľubomíra Chylová Sekerášová, Rudolf Sikora, Hynek Skoták, Anabela Sládek, Gabriela Slaninková, Tomáš Svoboda, Marek Štuller, Nik Timková, Barbora Trnková, Pavol Truben, Dorota Václavíková, Lucia Veselá, Richard Wiesner, Adam Žufníček

 


Kurátorky: Jana Písaříková, Nina Vrbanová

Kurátorská spolupráca: Patrik Krajčovič, Zuzana Sabová

Riaditeľka projektu: Zuzana Sabová

 


Artrooms Moravany 05 - plagát

 


TÉMA VÝSTAVY: AKO V SNE

Pripravovaný 5. ročník výstavy ARTROOMS MORAVANY bude tematicky spracovávať fenomén snívania a predstavivosti. Pomáha nám imaginácia konštruovať možné svety, ktoré nás držia pri živote? Aké podnety vnáša do súčasného umenia fantázia, emoromantizmus, novodobý šamanizmus alebo napríklad výtvarný odkaz surrealizmu? O čom a ako snívame? Môžu byť sny, intuícia a predstavivosť nástrojom, ako predpovedať a ovplyvniť nasledujúci vývoj udalostí? Môžu nám pomôcť nájsť cestu z krízy? S témou výstavy taktiež súvisí aj odvrátená strana snov a predstavivosti. Kladie si za cieľ reflektovať aj fenomény ako sú nočné mory, nespavosť alebo inklináciu ku konšpiračným teóriám a preludom.

Zvolená téma taktiež dobre zapadá k miesto-špecifickej lokalite, kde sa výstava koná. Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom a jeho park taktiež podnecuje aby sme vystúpili z každodennosti a ocitli sa v priestore medzi snom a realitou. Časť vystavených diel sa tak môže zamerať aj na reflexiu kaštieľa alebo jeho okolia, ako nositeľa symbolických významov spojených s minulosťou, pamäťou alebo fiktívnym svetom nadprirodzených javov a bytostí.

 


Otvárací koncert

Zasnívajte sa do kaštieľa v Moravanoch nad Váhom.

Slávnostný otvárací koncert výstavy ARTROOMS MORAVANY 5 sa výberom skladieb, v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, bude niesť v snovej atmosfére, rovnako ako celá výstava. Vyvrcholením slávnostného večera sa v anglickom parku rozoznejú skladby od hudobných vellikánov Wolfganga Amadea Mozarta a Felixa Mendelssohn-Bartholdyho.

Kúpou vstupenky podporíte ďalšiu rekonštrukciu kaštieľa.
Predpredaj online vstupeniek je prístupný na GoOut

Ďakujeme!

 


Program koncertu

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)
Predohra k opere Figarova svadba 4´

Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert č. 3 G dur KV 216 pre husle a orchester 24´
Časti: 1. Allegro
2. Adagio
3. Rondo. Allegro

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)
Symfónia č. 3 a mol op. 56 „Škótska“ 35´
Časti: 1. Andante con moto – Allegro un poco agitato
2. Vivace non troppo
3. Adagio
4. Allegro vivacissimo – Allegro maestoso assai

 


Ďakujeme:

 • Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným finančným partnerom projektu ARTROOMS MORAVANY.
 • Trnavský samosprávny kraj, ktorý finančne podporil nákup nového parkového pódia a osvetlenia parku, taktiež arboristické ošetrenie stromov, vďaka čomu sme mohli pre Vás park sprístupniť.
 • Mediálnemu partnerovi Rádio Devín.
 • A všetkým Vám, ktorí podporujete kaštieľ svojou návštevnosťou a držíte nám palce s jeho obnovou a organizovaním kultúrnych podujatí.