Národná cena za dizajn

Sme veľmi radi, že medzi tohtoročnými ocenenými projektmi v rámci Národnej ceny za dizajn – Produktový dizajn sú okrem nášho kolegu, pedagóga Patrika Illa, aj naše absolventky a doktorandky s prácami vytvorenými na pôde VŠVU.

18. ročník najprestížnejšej prehliadky slovenského dizajnu vyhlásil ocenených. Národná cena za dizajn, ktorá bola tento rok venovaná najlepšiemu produktovému dizajnu rokov 2019 a 2020, počas galavečera 8. októbra 2021 v MDPOH odovzdala 8 hlavných cien, 4 ceny pre osobnosti dizajnu a 6 špeciálnych uznaní. Tento rok sú ocenenia o to výnimočnejšie, že boli udelené práve v Roku slovenského dizajnu.

Ocenené, nominované, ale aj porotou vybrané diela možno vidieť na webovej stránke ncd.scd.sk, a takisto na výstave v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave. Spolu s výstavou NCD21 je sprístupnená aj výstava NCD20. Výstavy budú otvorené do 19. decembra 2021, vždy od stredy do nedele, v čase od 14:00 – 18:00.

Kurátorkou a zároveň predsedníčkou poroty NCD21 je dizajnérka Sylvia Jokelová. Architektmi tohtoročnej výstavy NCD21 sú Marcel Benčík a Marián Laššák, grafický vizuál celého ročníka NCD21 a NCD20 navrhlo a spracovalo štúdio Andrej & Andrej, ktoré minulý rok získalo Cenu pre osobnosti – Nový zjav. Verejnosť sa môže tešiť aj na dvojkatalóg venovaný obom predchádzajúcim ročníkom NCD20 a NCD21.


Študentský dizajn

Šperk ako niečo

Autorka: Lucia Gamanová

Cieľom diplomovej práce bolo poukázať na to, že aj odpadový materiál dokážeme ďalej spracovať a povýšiť jeho hodnotu na úroveň šperku. Špeciálnu pozornosť autorka venovala nájdenému odpadovému materiálu, ktorý je hlavnou substanciou jej zbierky a ktorý nevie identifikovať. Autorka zároveň skúmala hranice momentu prepojenia šperkového objektu s inštaláciou výstavy. Predmety nájdené na zemi nevyhnutne sprevádzala akcia, počas ktorej mapovala trasu a zaznamenávala svoj pohyb. Vznikol tak nový vzťah k nájdenému predmetu a príbeh, ktorý reprezentovala inštalácia výstavy (prvá samostatná výstava v galérii NOVA v Bratislave).

Lucia Gamanová absolvovala na VŠVU Katedru úžitkového umenia a vizuálnej komunikácie, kde je v súčasnosti na doktorandskom štúdiu,

Šperky Lucie Gamanovej, kolekcia Šperk ako niečo

Cena pre osobnosti dizajnu – Etablovaný dizajnér

Patrik Illo

Pracoval pre české a poľské sklárne a podstatnú časť svojej dizajnérskej tvorby realizuje v sklárni Rona, a. s., kde pôsobil najprv ako interný dizajnér, od roku 2006 ako externý hlavný dizajnér a vedúci inovačnej komisie. Má rozhodujúci podiel na pokračovaní línie čistých elegantných tvarov nápojového a úžitkového skla z produkcie Rony a formovaní ponuky sklárne tak, aby sa najlepšie tradície rovnianskeho skla spojili s možnosťami špičkovej technológie, ktorou je skláreň vybavená. Výrazná je aj jeho voľná sklárska tvorba. Pracuje najmä s technikou tvarovania skloviny za horúca, experimentuje s technológiami a ideami.

Od roku 2010 je vedúcim ateliéru Sklo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Jeho umelecké diela sú zastúpené v galériách a súkromných zbierkach v Európe a USA. Získal viaceré domáce aj zahraničné ocenenia za dizajn a vizuálne umenie.

Dizajnér Patrik Illo

Cena pre osobnosti dizajnu – Nový zjav

Zuzana Svatíková

Ako neprehliadnuteľný zjav sa Zuzana Svatíková profilovala už počas štúdia v Ateliéri keramiky na VŠVU v Bratislave, ďalšie skúsenosti získavala na študijných pobytoch v zahraničí. Jej objekty/vázy hovorili bojovne a aktivisticky hlavne nekompromisne úprimnou maľbou/kresbou. Tento drajv jej priniesol viacero ocenení vrátane dvojnásobného víťazstva na Bratislava Design Week, nominácie v prestížnej medzinárodnej súťažnej prehliadke Talente v Mníchove, na Czech Grand Design i Designbloku.

Porota pokladá Zuzana Svatíkovú za jeden z najvýraznejších talentov (nielen) slovenského keramického dizajnu a umenia. Jej razantný a autentický koncept uvádza keramiku mimoriadne presvedčivo do polohy kritického a konfrontačného média.

Dizajnérka Zuzana Svatíková

Špeciálne uznanie za kolekciu s potenciálom pre sériovú výrobu

Žime farbami!

Autorka: Veronika Muchová

Projekt zameraný na kúpeľňové interiérové doplnky z textilných i netextilných materiálov. Ich vizuálne spracovanie reflektuje bežnú kúpeľňovú kultúru, ktorá je typická najmä svojimi vertikálnymi a horizontálnymi líniami a jednoduchosťou. Minimalistické princípy sú vizuálne transformované a násobené do mnohofarebných pastelových variácií. Sú aplikované na úžitkové predmety, ktoré získavajú pridanú estetickú dizajnérsku hodnotu. V projekte sa objavujú technologické princípy, ktoré umožňujú projektu rôznorodosť. Výsledné produkty sú ľahko a priamo použiteľné.

Diajnérsky návrh Veroniky Muchovej, kolekcia Žime farbami!

Všetky informácie, ako aj nominované projekty nájdete na https://www.ncd.scd.sk