Prehľad piatich ročníkov intermediálneho sympózia Sympora

Spolok Multiversum z.s. pozýva na výstavu do Galérie N v Jablonci nad Nisou. Na prízemí galérie predstaví výber prác z prvých piatich ročníkov umeleckého sympózia Sympora, ktoré organizuje od roku 2017 v Raspenave.

Kde?

Kedy?

  • Vernisáž 27. 9. 2023 od 17 hodin

  • Trvanie výstavy: 27. 9.–27. 10. 2023 

 


O výstave

Výtvarným leitmotívom sympózií bol génius loci miesta, ale aj individuálne témy jednotlivých ročníkov ako napríklad svetlo, vizuálny smog, something new a ďalšie. Tieto témy sa odrážajú v dielach viac ako 40 výtvarníkov, ktorí tvorili v rôznych umeleckých odboroch. Niektoré diela sú ťažko prenositeľné, pretože sú vytvárané ako site specific art, tie sprostredkujeme divákom digitálnym prenosom na obrazovke. Výstava v Galérii N dáva teraz možnosť vidieť diela z jednotlivých ročníkov pohromade av galerijnom kontexte.

Citácia Marcela Kindl Steffanová, organizátorka Sympózia…: „Máme za sebou päť rokov prevádzky. Všetko vzniklo na kolene v záhrade nášho vtedy novo kúpeného domu a rozrástlo sa do pravidelnej akcie, na ktorú sa všetci už dopredu pýtajú. Pri poslednom ročníku teraz v lete už vernisáž navštívilo okolo 100 návštevníkov. Rozrastáme sa a to ma veľmi teší. Sympózium našlo odozvu u výtvarníkov, hudobníkov, ale aj u miestnych, je to už pevný bod v kultúrnej mape Raspenavy. To sme presne chceli dosiahnuť, tak si tú prvú päťročnú spoločnú prácu a spoločné kultúrne zážitky chceme teraz pripomenúť. A zároveň ukázať aj v Jablonci, že aj na druhej strane Jizerských hôr sa deje zaujímavá kultúra.“

 


Na výstave diváci okrem iného uvidia:

obrazy Elišky Hamajdovej na tému Svetlo v krajine, brošne vyrobené z hliny od Kristíny Spanihelovej alebo audionahrávku zvukov z určitých miest od Dominika Knapa, sochy od Jakuba Tauša a mnohé ďalšie.

Kurátorka:

  • MgA. Marcela Kindl Steffanová

 


O Multiverse, z.s.

Multiversum je spolkom priateľov, umelcov a hudobníkov. Základným účelom spolku je podpora spoločenských akcií a rozvoj kultúrno-vzdelávacieho prostredia v občianskej spoločnosti. Spolok sa zaoberá organizovaním koncertov, výstav, sympózií, divadiel, autorského čítania, a to prevažne v Libereckom kraji. Snažíme sa spájať ľudí, umenie, hudbu a prinášať do nášho okolia kultúrne vyžitie. V Raspenava sme tento rok organizovali už 5. ročník Medzinárodného intermediálneho sympózia Sympora. Pozývame naň renomovaných odborníkov vo svojom odbore, ale aj študentov či absolventov, ktorí umelecké odbory študujú. Vzniká tak priestor na skúsenosti a medzigeneračný pohľad na dané témy. V dielach sa môže využiť kresba, maľba, socha, šperk, priestorová tvorba, grafika, body art, land art, environment, happening, objekt, inštalácia, videoart, presah do hudby a tanca či scénografie. Cieľom je medziodborové zoznámenie a vzájomné obohatenie skúsenosťami medzi jednotlivými účastníkmi sympózia, čím je naše sympózium unikátne v tomto kraji. Na sympózium Sympora v Raspenave pozývame 8–10 účastníkov, ktorí tu deväť dní tvoria a zoznamujú sa s okolím, ktorým sa nechávajú inšpirovať. Prinášame do nášho priestoru novú úvahu o jeho využití. Ponúkame sympozistom naše vybavenie a zázemie na ich tvorbu. Snažíme sa premýšľať vizuálne o otázkach presahujúcich bežné dianie a stereotypy. Veríme, že všetko čo robíme, má zmysel a prehĺbi medziľudské vzťahy nielen v našom okolí, ale nájde si aj cestu ako spájať širšiu verejnosť. Dúfame, že sympózium ukáže, ako nazerať na problémy alternatívnym spôsobom a prinesie radosť všetkým, ktorí sa na ňom budú podieľať ako účastníci alebo len ako diváci. Sympózium zakončujeme vernisážou, kde všetky diela vystavujeme a následne o nich hovoríme s návštevníkmi. Sympózium má vždy aj sprievodný hudobný program, na ktorom vystúpia 2–3 kapely. Radi vás na ďalšej vernisáži uvítame a zoznámime s naším projektom.

 


Viac informácií

 


Pozvánka Sympora 092023