Ďalšou rezidentkou VŠVU v Paríži je Ľudmila H. Machová

Od začiatku apríla trávi svoj trojmesačný umelecký pobyt v Cité internationale des arts v Paríži Ľudmila H. Machová, absolventka Ateliéru mal+by Klaudie Kosziby (2017).

Vo svojej tvorbe využíva okrem maľby, ktorá osciluje na hrane medzi realizmom a abstrakciou, aj objekty, inštalácie, videá a zvukové kompozície. Do svojich diel zahŕňa lokálne nájdené materiály: „Proces zbierania sa stáva dôležitým ako spôsob vytvárania archívu stôp miestne špecifických situácií. Mapujem transformačné udalosti, kde sa umelý priestor stáva prírodným a naopak – prírodný umelým. Inšpiruje ma aj ďalší význam „transformácie“. Súvisí to s istou dočasnosťou kultúrnych produktov, so spôsobom, akým sa tieto umelé objekty v čase menia."

.
Ľudmila H. Machová: ..
.
Ľudmila H. Machová: ..
.
Ľudmila H. Machová: ..
.
Ľudmila H. Machová: ..
.
Ľudmila H. Machová: ..
.
Ľudmila H. Machová: ..

Počas svojho pobytu plánuje rozvíjať tento projekt v okolí svojho parížskeho ateliéru, kde bude mapovať vizuálne situácie: „Plánujem sa zamerať na mestskú zónu v blízkosti môjho parížskeho ateliéru. Chcel by som vytvárať malé alebo dokonca miniatúrne objekty pomocou rôznych médií, ako je maľba, socha alebo fotografia. Vizuálne by práca rozpracovávala estetický jazyk môjho najnovšieho projektu Archivist of hybrids.”

 

Tvorbu Ľudmily H. Machovej nájdete na jej webe https://ludmilamachova.tumblr.com alebo na IG:@ludmila_machova

 


 

Do štvrtej otvorenej dvoj-výzvy sa prihlásilo pätnásť absolventiek a absolventov VŠVU, z oblastí ako maľba, performance, textil či intermédiá. Do druhého kola komisia na VŠVU (v zložení: Marcel Benčík, Naďa Kančevová, Barbora Komarová, Miroslava Urbanová a Lucia G. Stach zo SNG) vybrala šesť kandidátov a kandidátok. V druhom kole si komisia v Cité (Vincent Gonzalvez – riaditeľ oddelenia rezidencií, Souraya Kessaria – Program rezidencií a partnerstiev) zvolili na prvú rezidenciu v roku 2024 Simonu Gottierovú a na druhú v trvaní od apríla do júna Ľudmilu H. Machovú.

 

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave nadviazala so Cité internationale des arts v Paríži dlhodobú spoluprácu, v rámci ktorej bude zo Slovenska dvakrát do roka vysielať autorky a autorov z oblastí výtvarného umenia, dizajnu, architektúry, reštaurovania i teórie umenia. Na rezidenciu sa môžu prihlásiť tí a tie, ktorí/é absolvovali štúdium na VŠVU, alebo aktuálne študujú na doktorandskom stupni – bez ohľadu na odbor, oblasť výskumu alebo vek.

Ďalšia otvorená výzva na umelecké a výskumné pobyty do Paríža bude vypísaná koncom tohto roka pre ďalšie dve rezidencie v roku 2025. Sledujte preto naše sociálne siete a web, kde uverejňujeme aktuálne informácie.

 


 

Partneri:

  • Slovenský inštitút v Paríži
  • Cité internationale des arts Paris
  • Nádacia Tatra banky