Pavel Braila

MO/Katedra intermédií/zimný semester 2019/2020

Štvrtým hosťujúcim profesorom tentoraz na Katedre intermédií bol Pavel Braila. Moldavský umelec pôsobiaci v Berlíne pracuje s rôznymi médiami, ako napr. film, video, inštalácia, performance či fotografia. Od polovice deväťdesiatych rokov sa zúčastnil množstva filmových festivalov a umeleckých výstav zahŕňajúc tie v Boijmans Museum, TATE, The Renaissance Society v Chicagu, Kölnischer Kunstverein; MUMOK; Moderna Museet, Stedelijk Museum Schiedam a iné. 

V roku 2002 bol jeho film “Shoes for Europe” (Topánky pre Európu) predstavený na výstave Documenta 11 v Kasseli, v roku 2017 sa druhýkrát  zúčastnil  na výstave Documenta 14 (v Aténach a Kasseli). V roku 2003 ho Phaidom vybral na zoznam 100 najlepších umelcov na svete (Cream 3). V roku 2004 Brăila inicioval v Moldavsku unikátny projekt “Alte Arte” – televízny program o súčasnom umení, ktorý vyrábali umelci a bol vysielaný v moldavskej národnej televízií. Jeho film “Definitively Unfinished” ( Definitívne nedokončený) bol ocenený na Medzinárodnom Filmovom Festivale v Oberhausene v roku 2009. V roku 2014, umelec vďaka tomu, že ho Manifesta 10 vybrala, vytvoril sériu predstavení v Petrohrade. V roku 2015 bol jeho návrh umeleckého konceptu na úplne prvý moldavský pavilón na Svetovú výstavu  vybraný na Svetovú výstavu v Miláne.

Laboratórium: Ateliér hosťujúceho profesora na Katedre intermédií pod vedením Pavla Brailu absolvovalo 7 študentov.

Výstupy ateliéru boli vystavené v galérii Medium: https://www.vsvu.sk/galeria-medium/if-you-continue-like-this-i-will-make-you-disappear/

Pavel Braila
Pavel Braila, 2019.
Pavel Braila
Pavel Braila, 2019.
Pavel Braila
Pavel Braila, 2019.
Pavel Braila
Pavel Braila, 2019.