Od apríla bude na rezidencii v Paríži Juraj Ďuriš

V týchto dňoch začína svoj trojmesačný umelecký pobyt v Cité internationale des arts v Paríži Juraj Ďuriš, absolvent katedry maliarstva VŠVU. Z poslednej otvorenej výzvy ho vybrali komisie na VŠVU a v Paríži na základe jeho umeleckého zámeru, ktorý prepája jeho maliarsku tvorbu s mestským prostredím Paríža.

Juraj Ďuriš (*1992, Nitra) vyštudoval maľbu na Fakulte výtvarných umení v Brne, magisterské štúdium ukončil v roku 2017 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri prof. Ivana Csudaia. Vystavoval samostatne, ako aj na skupinových výstavách najmä na Slovensku a v Českej republike. Od roku 2007 sa venuje street artu. Jeho nástenné maľby sa dajú nájsť v rôznych európskych krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Holandsko, či Dánsko. Po absolventskej stáži v Nové Galerii žije a pracuje v Prahe. 

Save Our Souls, 200 x 300 cm
Juraj Ďuriš: Save Our Souls, 200 x 300 cm.
Save Our Souls II, 200 x 300 cm
Juraj Ďuriš: Save Our Souls II, 200 x 300 cm.
Save Our souls III 200x250 cm
Juraj Ďuriš: Save Our souls III 200x250 cm.
Alang, 60x 90 cm
Juraj Ďuriš: Alang, 60x 90 cm.
Alang, Prešov
Juraj Ďuriš: Alang, Prešov, 2022.
Dakha, 60 x 90 cm
Juraj Ďuriš: Dakha, 60 x 90 cm.
Grande Arche, 60 x 90 cm
Juraj Ďuriš: Grande Arche, 60 x 90 cm.
Oiler, Pilsen
Juraj Ďuriš: Oiler, Pilsen, 2021.
Opener, Čadca
Juraj Ďuriš: Opener, Čadca, 2022.
Rabat - Morocco, 17 x 10 m
Juraj Ďuriš: Rabat - Morocco, 17 x 10 m, 2022.

Neskorý kapitalizmus a jeho prejavy v našom okolí sa stali v poslednom čase hlavnou témou Jurajových diel. Obrovské stroje či lodná doprava sú však spracované vo farebnom, vizuálne pútavom štýle. V Paríži sa plánuje venovať svojej maliarskej tvorbe vo forme street-artu a monumentálneho diela vo verejnom priestore:

„Cieľom rezidencie je využiť mesto Paríž ako prostredie pre obraz, do ktorého sú vložené prvky globálneho obchodu a priemyslu. Aj keď sa nachádzajú ďaleko od nášho zrakového vnímania, fungovanie sveta, v ktorom žijeme, je od nich absolútne závislé, aj keď si to nechceme priznať.

Moja metóda spočíva v tom, že pomocou atraktívnej maľby upútam pozornosť diváka na obraz, do ktorého sa nenásilne prepašuje myšlienkový obsah. To prebúdza úvahy o spôsobe nášho života.“

 

Tvorbu Juraja Ďuriša si môžete pozrieť na jeho Instagramovom profile.

 


 

Do tretej otvorenej výzvy sa prihlásilo sedem absolventiek a jeden absolvent VŠVU, z ktorých do druhého kola komisia na VŠVU (v zložení: Sylvia Jokelová, Beata Jablonská, Naďa Kančevová, Barbora Komarová a Lucia G. Stach) vybrala dve kandidátky a kandidáta. V druhom kole si komisia v Cité  (Vincent Gonzalvez – riaditeľ oddelenia rezidencií, Souraya Kessaria – Program rezidencií a partnerstiev) zvolila Grétu Máriu Srnovú na prvú rezidenciu v roku 2023. Z výberu zaslaného komisiou VŠVU si rezidenčné centrum zároveň vybralo aj ďalšieho rezidenta na pobyt, ktorý sa uskutoční od apríla do júna tohto roka. Stal sa ním taktiež absolvent katedry maliarstva – Juraj Ďuriš.

 

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave nadviazala so Cité internationale des arts v Paríži dlhodobú spoluprácu, v rámci ktorej bude zo Slovenska dvakrát do roka vysielať autorky a autorov z oblastí výtvarného umenia, dizajnu, architektúry, reštaurovania i teórie umenia. Na rezidenciu sa môžu prihlásiť tí a tie, ktorí/é absolvovali štúdium na VŠVU, alebo aktuálne študujú na doktorandskom stupni – bez ohľadu na odbor a ich vek.

Ďalšia otvorená výzva na umelecké a rezidenčné pobyty do Paríža na budúci rok bude vypísaná v priebehu tohto roka, tak nezabudnite sledovať naše sociálne siete a web, kde o nej budeme informovať.

 


 

Partneri:

  • Slovenský inštitút v Paríži
  • Cité internationale des arts Paris
  • Nádacia Tatra banky