Simon Denny – Ťažba v zábavných parkoch

Prednáška umelca Simona Dennyho, po ktorej bude nasledovať debata s kritičkou Juliou Gwendolyn Schneiderovou

Termín: 3. september 2019 (utorok), 19:00

Miesto: MAK – Museum of Applied Arts, Stubenring 5, Viedeň, Rakúsko

Simon Denny

Počas prednášky Ťažba v zábavných parkoch, ktorá sa koná v rámci VIENNA BIENNALE FOR CHANGE 2019 bude novozélandský umelec Simon Denny diskutovať o jeho najnovšom projekte Mine [Baňa], ktorý je momentálne vystavený v Múzeu starého a nového umenia v austrálskej Tasmánii. Denny sa zamýšľa nad súčasným poňatím slova „ťažba“ — vyťahovanie údajov, ktoré sa zbierajú cez stále viac a viac všadeprítomné platformy, ťaženie z práce ľudí a iných bytostí v rôznych podobách vedomej či nevedomej „práce“, a ťaženie zdrojov zeme a jej ekosystémov tak, ako sú usporiadané na podporu ľudskej činnosti. 

Toto podujatie bude sa bude konať v anglickom jazyku.

Vstupné (spolu s lístkom do múzea): 5€

Prednáška a debata sa koná v rámci MAK FUTURE LAB, ktorý bol finančne podporený z programu EÚ Interreg V-A Slovensko–Rakúsko (Projekt „Dizajn & Inovácie“).

SIMON DENNY je umelec pracujúci s inštaláciou, sochou, tlačou, a videom. Vo svojich výskumom podložených projektoch skúma vzťahy a politiku obchodnej kultúry v oblasti technológií, obe na úrovni vládnej aj komerčnej infraštruktúry. Vytvoril viacero projektov v ktorých odhaľuje kultúru v oblasti krypto mien, vrátane Blockchain Future States, prezentovaných počas berlínskeho bienále v roku 2016. Študoval na Univerzite v Aucklande na Novom Zélande, a na Städelschule, vo Frankfurte nad Mohanom. Jeho samostatné výstavy sa konali v inštitúciách po celom svete, okrem iných aj v Múzeu starého a nového umenia v tasmánskom Berriedale, kde je možné vidieť jeho výstavu Mine do apríla 2020. V roku 2015, Denny reprezentoval Nový Zéland na 56. Bienále v Benátkach. Momentálne pôsobí ako profesor na katedre HFBK v Hamburgu, kde prednáša o tzv. [Time Based Media] - umení závislom na technológiách a ich životnosti. Žije a pracuje v Berlíne.

JULIA GWENDOLYN SCHNEIDER je kritička umenia, prekladateľka a editorka. Vyštudovala estetiku, kulturológiu a amerikanistiku v Berlíne a v Londýne. Jej texty sa objavili v renomovaných periodikách ako Camera Austria International, springerin, die tageszeitung, Yishu: Journal of Contemporary Chinese Art, a LEAP. V súčasnosti sa angažuje/pracuje v oblasti umenia, ktoré sa zaoberá spoločenskými a politickými dôsledkami tzv. učenia strojov [machine learning] a umelej inteligencie. Žije a pracuje v Berlíne.

© Jesse Hunniford-Mona