Robo Švarc: Umenie antropocénu
Srdečne pozývame na prednášku s názvom "Umenie antropocénu", ktorá sa uskutoční v rámci série štvrtkových prednášok v kabinete D277. Naším ďalším hosťom bude Robo Švarc.
Kde?
-
kabinet D277
- (Drotárska, druhé poschodie)
Kedy?
-
štvrtok 7.11.2024 o 10.00 h
Anotácia:
Prednáška sprehľadní základnú problematiku okolo pojmu antropocén, priblíži rôzne väzby medzi biologickými, klimatickými, sociálnymi a kultúrnymi dynamikami a predstaví početné príklady z architektúry, dizajnu, artivizmu, maľby, sochy, environments a performatívnych umení.
V prírodných, humanitných aj umeleckých disciplínach sa etabluje pojem antropocén, ktorý má definovať novú geochronologickú epochu. Po relatívne stabilnom holocéne nastáva obdobie, v ktorom stopy ľudskej činnosti menia kvalitu atmosféry, vody a geologických podloží. Jedným z aktuálnych sprievodných javov antropocénu je šieste veľké vymieranie, keď každých sedem minút zmizne z tejto planéty jeden druh. Antropocén je kryštalický proces, v ktorom sa závratnou rýchlosťou mení niečo, čo sa formovalo miliardy rokov.
Najneskôr s výstavným projektom Das Anthropozän-Projekt v berlínskom Haus der Kulturen der Welt (2013-14) sa v umení začínajú množiť prístupy s naliehavou otázkou o iných životných modeloch, medzi nimi rôzne varianty nového materializmu a teórie trans- alebo post-humanizmu. Nezriedka ide o hybridné formy, prekračujúce disciplíny, staro-nové poriadky, zabehané intelektuálne architektúry a modely sveta. Akoby konečne vzali vážne výzvu kamerunského filozofa Achillea Mbembeho, ktorý tvrdí, že musí dôjsť k redistribúcii metóda tém naprieč všetkými disciplínami, ktorých súčasťou sa musí stať otázka života na tejto planéte, inak žiadne disciplíny nebudú.
Robo Švarc (*1983, Bratislava) – vizuálny umelec, kurátor, autor a prekladateľ. Zúčastnil sa domácich aj zahraničných výstav, divadelných aj multimediálnych projektov. Absolvoval maľbu na Kunstakademie Düsseldorf. Roku 2021 kurátoroval celoročný multidisciplinárny festival Beuys will be Beuys v Goetheho inštitúte v Bratislave. Dramaturgicky a performatívne participoval na divadelnom projekte Neviditeľný hosť (KIOSK Žilina 2021). 2021 mu vyšla kniha Non Exit aj preklad knihy Kongo tribunál od Mila Raua. Aktuálne pracuje na preklade knihy Umenie zhromaždenia – Súčasné politické divadlo od Floriana Malzachera.
Autorka fotografie: Terezie Foldynová