VŠVU podpísala memorandum o porozumení s festivalom Starmus

Organizátori medzinárodného festivalu vedy, hudby a umenia Starmus, nadviazali oficiálnu spoluprácu s vedeckou a umeleckou komunitou na Slovensku. Počas prvých dvoch decembrových týždňov podpísali zástupcovia festivalu memorandum o porozumení s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave, ako aj s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied. Súčasťou memoranda je usporiadanie prednášok svetovo uznávaných vedeckých osobností priamo v týchto vedeckých a umelecko-vedeckých inštitúciách.


 

V poradí siedmy ročník festivalu STARMUS sa bude konať vo viacerých slovenských mestách od 12. do 17. mája 2024. Na Slovensko ho prináša spoločnosť ESET ako hlavný partner festivalu. Okrem hlavného programu, ktorý sa uskutoční v Bratislave, budú podujatia prebiehať aj v ďalších mestách naprieč Slovenskom. Práve tu majú zohrať dôležitú úlohu univerzity, ktoré sú pre festival Starmus prirodzeným partnerom.

 

“Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Práve univerzity a vedecké inštitúcie sú miesta, kde už dnes pôsobia mladé vedecké talenty a lídri, ktorí pomôžu ľudstvu čeliť aktuálnym globálnym výzvam. Preto chceme priniesť zážitok z festivalu Starmus priamo k nim. Verím, že podpis memoranda s tromi slovenskými vedeckými inštitúciami je len začiatkom. Už dnes pracujeme na nadviazaní spolupráce s ďalšími univerzitami,“ povedal Garik Israelian, zakladateľ festivalu STARMUS.  

 

Za vedecké inštitúcie podpísali memorandum o porozumení Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied, a Radomír Masaryk, prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave.

  

Starmus privedie na Slovensko desiatky laureátov Nobelovej ceny, astronautov programu Apollo či svetoznámych hudobníkov ako Jean-Michel Jarre a The Offspring. Do dnešného dňa potvrdilo svoju účasť už osem nositeľov Nobelovej ceny: Emmanuelle Charpentier, Donna Strickland, Kurt Wüthrich, Edvard Moser, Michel Mayor, Kip Thorne, Elizabeth Blackburn a Adam Riess. Viacerí z nich počas trvania festivalu navštívia aj slovenské univerzity a vedecké inštitúcie po celom Slovensku.

Celý zoznam prednášajúcich si môžete pozrieť na tejto stránke. Ďalšie informácie o festivale Starmus sú dostupné na stránke Starmus.com.

 

O festivale Starmus

Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru, najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – dokonca aj k našim najbližším susedným hviezdam.

Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD, astrofyzik a sólový gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.

 

STARMUS logo