Olja Triaška Stefanović získala Fulbrightovo štipendium

Srdečne gratulujeme našej kolegyni Olji Triaške Stefanović, vedúcej Katedry fotografie a nových médií, ktorá získala prestížne Fulbrightovo štipendium na jej výskumný a pedagogický pobyt v Spojených štátoch amerických.

„Získala som Fulbrightov slovenský štipendijný program na obdobie od 2022 do 2023. Som nadšená, že budem mať príležitosť pracovať štyri mesiace ako hosťujúca výskumníčka a vizuálna umelkyňa na Parsons School of Design v New Yorku u vizuálneho umelca a profesora Anthonyho Aziza a neskôr dva mesiace aj na San Francisco Art Institute v San Franciscu s fotografkou a profesorkou Lindou Connor.“


Olja Triaška Stefanović sa vo svojom interdisciplinárnom umeleckom projekte zameriava na témy studenej vojny – jej minulosť, východiská a súčasnú podobu, ako aj na metaforu železnej opony, geopolitiku, mapovanie laboratórií a vedeckých priestorov z tohto obdobia v USA a v Európe. Okrem toho sa bude zaoberať možnosťami a metodológiou interdisciplinárnych umeleckých projektov.

Na hosťujúcich vysokých školách, ktoré patria k tým najlepším nielen v USA, ale aj v celosvetových rebríčkoch (v roku 2021 bola Parsons School of Design v New Yorku vyhlásená celosvetovo za tretiu a v USA prvú v rámci umeleckých vysokých škôl podľa QS World University Rankings) bude získavať nové pedagogické skúsenosti a priamo sa zapájať ako Guest critique s tamojšími študentkami a študentmi.

Po návrate sa získaný fotograficky materiál a výskum bude prezentovať v podobe autorskej knihy a výstavy.

Tvorba Olji Triašky Stefanović: instagram.com/olja_triaska_stefanovic/ 

Fulbrightov inštitút logo

Viac o Fulbrightovom štipendu