Národná cena za dizajn aj na VŠVU

V pondelok 11. Novembra 2024 sa odovzdávali ceny za najlepší komunikačný dizajn na Slovensku. Sme radi, že medzi ocenenými sú aj naši pedagógovia a študentky z katedry Vizuálnej komunikácie, ako aj viacerí  absolventi a absolventky VŠVU. Gratulujeme všetkým oceneným!

Všetky ocenené projekty


CENY PRE OSOBNOSTI DIZAJNU

Nový zjav

Simona Császárová

Simona Császárová

Simona Császárová je čerstvou absolventkou magisterského štúdia na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a odboru propagačného výtvarníctva na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Absolvovala študijné pobyty v Poľsku a na Moholy-Nagy University of Art and Design v Budapešti. Vo svojej diplomovej práci sa venovala problematike, histórii a používaniu iniciál v typografii a grafickom dizajne a vytvorila tak kompletnú publikáciu s názvom Initial Initiative Initialization of Initials. Už počas štúdia sa ako dizajnérka venovala viacerým projektom – vytvorila napríklad ilustrácie pre detskú reláciu Čo budeme robiť pre RTVS, navrhla vizuál podujatia SKUSY, spolupracovala s Východoslovenskou galériou v Košiciach a podieľala sa na organizácii dizajnérskej konferencie By design conference. Jej najvýznamnejšou prácou, ktorú vytvorila už počas štúdia na vysokej škole v spolupráci s pedagógmi, je redizajn označení slovenských EČV (evidenčné číslo vozidla), pre ktoré navrhla nový dizajn písma s názvom QOD. V súčasnosti pôsobí ako grafická dizajnérka v Slovenskej národnej galérii a na voľnej nohe.

Etablovaný dizajnér

Marcel Benčík

ncd Marcel-Bencik_foto-kredit-Jana-Hojstricova - etablovany dizajner

Foto: Jana Hojstričová

Marcel Benčík je grafický dizajnér, pedagóg a odborník na komunikačný dizajn. Vyštudoval grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde následne absolvoval doktorandské štúdium. Na VŠVU pôsobí ako docent a prorektor pre medzinárodnú spoluprácu a vedie Ateliér Priestor Katedry vizuálnej komunikácie, ktorý sám založil. Vo svojej profesionálnej praxi, ktorú vykonáva od roku 2002, sa sústreďuje na komunikačný dizajn v architektúre a verejných priestoroch, výstavný dizajn, knižný dizajn a vizuálnu identitu. Spolupracuje s viacerými poprednými kultúrnymi inštitúciami, ako sú Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo či Považská galéria umenia, ako aj s významnými slovenskými výtvarnými umelcami. Dôležitá je aj jeho dlhoročná spolupráca s architektonickým štúdiom zerozero. Medzi jeho najvýznamnejšie projekty patria výstavné projekty a expozície pre Slovenskú národnú galériu a Považskú galériu umenia, vizuálna komunikácia a navigačné systémy pre kultúrne centrum Kasárne/Kulturpark v Košiciach či Mestský úrad v Leopoldove a ďalšie. Za svoje projekty získal prestížne ocenenia, ako Národná cena za komunikačný dizajn 2016, CE.ZA.AR a ďalšie ceny v oblasti dizajnu. Okrem dizajnérskej a pedagogickej práce sa venuje aj výskumu, publikačnej činnosti a aktívne sa zapája do kultúrnej a akademickej diplomacie.

Kategória: Písmo

QOD písmo pre tabuľky s evidenčným číslom vozidla

Simona Császárová, Michal Tornyai

evidenčné tabulky 4x

Vizuálny štýl písma QOD vychádza z bezserifových geometricky konštruovaných písiem. Má vizuálne jednotnú hrúbku ťahov a znaky zaberajú rovnakú plochu. Dôležitý princíp pri písme pre tabuľky s evidenčnými číslami je, aby boli jednotlivé znaky navzájom dobre odlíšiteľné. Preto majú písmená hranatejšiu konštrukciu a čísla oblú. Pri viacerých znakoch, ktoré by sa pri bežnom písme mohli na tabuľkách ľahko zameniť je zdôraznená ich odlišnosť. Napríklad B, S a 8, alebo O, D a 0. Jedinečnosť a odlíšiteľnosť znakov zvyšuje aj selektívne použitie serifov (C, G, I, J, L, S, T, 1, 7). Písmo QOD má tri rezy (A, B, C), každý je prispôsobený svojou kresbou a proporciami veľkostiam tabuliek, na ktorých je použitý. Písmo vzniklo na pôde Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave.

Viac informácií

Špeciálna cena Slovenského centra dizajnu ako partnera iniciatívy Nový európsky Bauhaus na Slovensku

Reconnected

Katarína Plačková

baliky sena pred murom

Diplomová práca Reconnected (pod vedením pedagóga Marcela Benčíka, VŠVU, Katedra vizuálnej komunikácie) sa zaoberá experimentálnym vývojom regeneratívnych materiálov. Tieto biologicky rozložiteľné materiály sú vytvorené z baktérií, odpadu a rastlín, farbené prírodnými pigmentmi. Cieľom práce je zvýšiť povedomie o udržateľnom dizajne, ktorý podporuje spoločenské, politické, kultúrne a environmentálne transformácie. Projekt ponúka pohľad na výskum biokompozitných materiálov a ich aplikáciu, čo symbolizuje vedomý materiálový aktivizmus v graficko-dizajnérskych disciplínach. Navrhovanie a výroba prebiehajú zodpovedne s využitím udržateľných lokálnych zdrojov, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Koncept prináša postup tvorby regeneratívneho materiálu ako médium pre dizajnérov na komunikáciu ekologických a udržateľných prístupov.

Silvia Seneši Lutherová, zástupkyňa riaditeľa SCD, k projektu povedala: „Reconnected je dôkazom toho, že udržateľnosť môže byť atraktívna a ekologicky zodpovedný dizajn má silu meniť svet. Tento projekt nás inšpiruje k zmene prístupu a ukazuje, ako môže dizajn pomôcť vytvárať udržateľnú budúcnosť.“

Viac informácií

Kategória: Obal a objekt

JURAN z Modry. Produktový rad vín a vínnych etikiet.

Marcel Benčík

flaša vína

Spoločnosť JURAN je skvelým producentom vína z Modry tvoriacim moderné, svieže vína, ktoré sú veľmi populárne nielen v bratislavských viechach. Vzájomne porozumenie Peťa Jurana a Marcela Benčíka umožnilo vznik rady charakteristických etikiet mladých vín. Etikety reagujú na obsah vo fľaši a na jednotlivé odrody. Výsledkom je neustále sa dopĺňajúca séria s farebným akcentom ku každej chuti vína vo fľaši. V roku 2023 vznikol aj špecifický produkt JUNGLE (pinot blanc), ktorý sa od štandardnej rady odlišuje výraznou zmenou v prístupe a práci s písmom.

Viac informácií

Kategória: Knihy a publikácie

MYKO

Pavol Bálik, Daniela Olejníková

otvorená kniha Myko

Sú vynaliezavé, inteligentné, komunikujú a spájajú sa navzájom na obrovské vzdialenosti, rozkladajú sa a budujú, miznú a znovu sa objavujú, prispôsobujú sa a transformujú, prežívajú bez ničoho, bránia sa nepriateľovi mierovými spôsobmi, liečia seba aj iných a sú krásne, rozmanité a tajomné. Huby! Časopis, ktorý zostavujú samotné huby, aby podávali správy o svojom svete – takto zábavne, ale absolútne pravdivo poňal Jiří Dvořák svoje rozprávanie o tajomnej ríši húb. Jeho exkurzie do podzemia, pravekého hubového sveta i horúcej súčasnosti dopĺňajú vtipné, výstižné a neónovo farebné ilustrácie Daniely Olejníkovej. Graficky je knižka koncipovaná ako desať zviazaných dielov 8-stranových časopisov MYKO a text je riešený ako klasická novinová sadzba v troch stĺpcoch. Kniha dostala ocenenie Najlepšia detská kniha sveta na Bologna Ragazzi Award 2024 v kategórii Non Fiction.

Viac informácií

Kategória: Digitál

Atlas SNG

Filip Ruisl, Lukáš Štepanovský, (spoluautori – Katarína Vass, Igor Rjabinin, František Michal Sebestyén, Rastislav Chynoranský, Marián Horkovič, Romana Halgošová, Branislav Matis, LAB SNG)

osoba skenuje fyzicky plaka na telefon

Digitálny sprievodca Atlas SNG prináša príbehy výtvarných diel, ich autoriek a autorov, prehľad výstavných tém a zaujímavých miest v Slovenskej národnej galérii. Objekty v galérii majú priradené jednoduché krúžkové kódy. Po vyťukaní kódu sa v Atlase objaví bohatá vrstva informácií a prepojení na ďalšie objekty. Obsah v Atlase nekopíruje výstavné katalógy a ponúka originálny a prístupný pohľad na viac než 250 vystavených objektov. Publikum môže objekty objavovať aj vyťukávaním náhodných kódov alebo prostredníctvom Pátračky, v ktorej diela naprieč galériou spája spoločná téma. Na pravidelne obmieňanú tému Pátračky ďalej nadväzujú tvorivé aktivity a edukačné videá v Otvorenom ateliéri SNG. Atlas netreba sťahovať, funguje priamo v prehliadači a automaticky si pamätá všetky preskúmané objekty.

Viac informácií