Škola propagandy: lekcie z odúčania

Srdečne Vás pozývame na podujatie Július Koller Society, so zastúpením pedagógov a absolventov VŠVU.


Kde?

Kedy?

  • Otvorenie 5.6.2024, 18-21h

    • Trvanie výstavy: 5.6. - 30.8.2024
  • viac info

 


Vystavujúci*e:

Kurátor:

  • Daniel Grúň

O výstave

Propaganda nepatrí len medzi muzeálne exponáty minulých totalitných režimov. Jej pôsobenie sa zďaleka neskončilo pádom nacizmu a komunizmu v 20. storočí. Práve naopak, naša každodenná spoločenská realita je konštruovaná z rôznych konfliktných foriem propagandy na mikro aj makro úrovni. Ovplyvňuje naše rozhodovanie na báze vedomej aj nevedomej interakcie.

Výstava predstavuje štvoricu súčasných umelcov, ktorých tvorba sa zameriava na propagandu ako výsledok výkonu politickej moci kapitalistických autoritatívnych režimov. Inšpirovaná projektom holandského umelca Jonasa Staala “Propaganda Station” výstava je sondou do spektra politickej predstavivosti v slovenskom mediálnom priestore.

Tomáš Rafa sa v projekte postpravda.sk zameriava na zvyšovanie mediálnej gramotnosti a rozvoj kritického myslenia s cieľom zamedziť šírenie dezinformácií na školách. Vytvára rozsiahly online archív zo záznamov reálnych situácií, ktoré sú komentované odborníkmi z rôznych oblastí, využívajúc postupy  filmového dokumentu. Žiactvo a študenstvo má možnosť zaujať kritický postoj voči dezinformačnej interpretácii rôznych protestov, manifestácií a stretov vo verejnom priestore, ktoré sa týkajú aktuálnych tém ako pravicový extrémizmus, rasizmus, utečenecká kríza, práva žien, LGBTI+ alebo klimatická kríza. 

Michaela Kacsiová predstavuje performatívne video s názvom Peasants With Debts, v ktorom sa zaoberá hegemóniou neoliberálneho kapitalizmu prenikajúcou do najintímnejších úrovní života spotrebiteľov. Video inscenuje ženské telo umelkyne ako kostýmovanú akvabelu, ako ustricu určenú na konzumáciu a zároveň aj perlorodku. Centrálnym obrazom filmu je bazén, cez ktorý autorka vstupuje do podvedomých túžob spotrebiteľov a do systémov ich ovládania. Prúd asociovaných obrazov otvára otázky, čo a ako podmieňuje naše spotrebiteľské správanie. 

Marcel Korec vo svojej fotografickej a filmovej práci sprevádzanej objektom s názvom Skutočná pravda o rastlinách využíva mystifikáciu príbehu o rastlinách ako prvých tvorcoch byrokratického systému na svete. Reaguje tým na trend vytvárania hoaxov a fake news, ktoré za použitia zdanlivo logického vyvodzovania manipulujúco vydávajú domnieky a výmysly za fakty. Necháva prehovoriť expertov, ktorým sa podarilo odhaliť spiknutie rastlín proti človekovi a nenápadne infiltrovať administratívne aparáty verejnej správy. 

Michal Šumichrast sa vo svojej (para)grafickej tvorbe ponára do spodných vôd subkultúr, aby nechal presakovať stereotypné pornografické prejavy sexuálnej slasti do pracovných vzťahov korporátneho biznisu. Šumichrast kombinuje tajomné textové výroky, komodity a reklamy s obrazmi sexuálnych praktík BDSM, ktoré zahŕňajú použitie dominancie a podriadenia, sadizmu či masochizmu. 

 

Propaganda JKS pozvánka

  • Výstava je súčasťou projektu Islands of Kinship: A Collective Manual for Sustainable and Inclusive Art Institutions, spolufinancovaného Európskou úniou. 
  • Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fond na podporu umenia