PETER BAREN

Ateliér intermédií pozýva na prednášku jedného z najvýznamnejších umelcov v oblasti performatívneho umenia v Holandsku, Petera Barena, ktorá bude 19. októbra. *** Zároveň pozývame na živú performanciu Petra Barena 26.10. 2023 o 18:00 v SNG

Prednáška:

  • Ateliér intermédií, miestnosť č. 271, Drotárska cesta 44,

    • 19. október od 10:00 do 12:00 h.

Performancia:

 

*Umelca uvedie kurátorka Lucia Gregorová Stach.

**Prednáška sa koná v spolupráci so Slovenskou národnou galériou.

 


Peter Baren:

 

Baren je považovaný za jedného z najvýznamnejších umelcov v oblasti performatívneho umenia v Holandsku / Múzeum Stedelijk Amsterdam.

Jeho práca je často založená na spolupráci; v ranom období spolupracoval s umelcom Stuartom Shermanom / kriminológom / básnikom Koosom Dalstarom a tanečníkom / choreografom Truusom Bronkhorstom.

V roku 1989 bol Baren držiteľom ceny PRIX DE ROME Art & Theatre.

Zapojenie publika sa spúšťa mobilizáciou všetkých zmyslov. Nemôže a ani by sa nemalo stať, že diváci odídu z miesta nepohnutí. Predstavenie Petra Barena nie je vizuálna podívaná, ale emocionálny zážitok / Rob Perree.

Baren označuje svoje výkony špecifické pre lokalitu ako dočasné prieskumy/využitia. točiace sa okolo histórie ľudstva, kultúrnych predmetov a vesmíru. Mnohé z Barenových diel pripomínajú pojem rituálu a spôsob, akým funguje v rôznych sociokultúrnych kontextoch. To je vyjadrené v jeho umení prostredníctvom použitia konceptov inakosti a starovekých aj súčasných kultúr v dielach, ktoré tiež využívajú techniky body art, hoci v minimalistickom prostredí postavenom s historickými rekvizitami.

Monografia PETER BAREN Blind Dates With The History Of Mankind; Performances 1980-2013 bola predstavená počas Série prezentácií o performatívnom umení v Stedelijk Museum Amsterdam STAGE IT! v máji 2014.

Pripravovaná performancia v Slovenskej národnej galérii THE WeighT OF LOVE [THIS UNBEARABLE LIGHTNESS] je súčasťou Blind Dates With The History Of Mankind. Ako multisenzorické dielo hľadá spoločný základ medzi zmyslovým zmätkom a operačným utrpením a spochybňuje vykonštruovanú povahu našej myšlienky o pokroku, identite a pamäti, odvodené z našich socio - kultúrnych okolností, a presahuje územia.

 


Performancia Petera Barena 26.10. o 18:00

je špeciálne určená pre novootvorenú budovu SNG a pre postupne sa uzatvárajúci inauguračný projekt dvanástich výstavných situácií Prológ - 12 farieb reality.

 

  • Facebook event

  • Vstupenky

  • *Vstupné je pre študenstvo VŠVU zadarmo (pred predstavením sa preukážu platným preukazom školy).

 


 

Tešíme sa na vás!