András Cséfalvay – Darwiniana: koncept súťaže v prírode a jeho pôvod v jazyku kapitalizmu
Pochopenie moci a dominancie, dôležitosti úrovní biodiverzity a zrodu konkurencie, to všetko je spojené s históriou evolúcie. Súťažiť je prirodzené. Robia to všetky zvieratá. Alebo tak si hovoríme a vyvodzujeme závery pre naše sociálne správanie, ktoré odzrkadľuje vonkajší prírodný svet.
Východoslovenská galéria
Výstavná sieň A, Hlavná 27, Košice
Ak sa priblížime k základným textom evolučného výskumu, uvidíme, ako sú niektoré vzory objavené vo vtedajšom prírodnom svete inšpirované Malthusom alebo ekonomickým prostredím 18. storočia. Konkurencia je prirodzená, pokiaľ je náš model prírody postavený na myšlienkach súťažiacich jednotiek.
Evolučné vedy zašli ďaleko a dozvedáme sa o evolučných stromoch, ktoré nie sú postupnými súťažami, ale kombináciou rýchlej adaptácie, hľadania rovnováhy a priamej spolupráce viacúrovňových druhov.
Duše poháňané súťažou, dávame si pauzu a projektujeme nové evolučné objavy späť do ekonomiky. Ako by mohla fungovať ekonomika, ak by v skutočnosti nebola v modelovaná v kruhovom argumente? Ako by vyzeral ekvilibristický ekonomický model? Keby sexuálne prejavy zvierat neboli len túžbou po pozornosti, konaním sebeckého génu, ale nadhodnotou, výkonom, umením, na ktoré by sa ostatné druhy mohli pozerať. Biodiverzita nie ako efektívnosť, ale práve naopak: ako opulentná neefektívnosť. Len sa pozrite, čo hovoria tieto zvieratá.
András Cséfalvay