Práce z VŠVU ocenené na Graduation projects 2022
Aj tento rok sa uskutočnila medzinárodná súťaž pre študentky a študentov dizajnérskych odborov z krajín V4 – Graduation Projects. Sme veľmi radi, že sa niekoľko bakalárskych a diplomových prác z VŠVU umiestnilo medzi ocenenými projektmi. Gratulujeme Diane Mrázovej, Georgiosovi Somarakisovi a Viktórii Vičíkovej!
Graduation Projects je už 20 rokov prehliadkou projektov vytvorených absolventmi a absolventkami dizajnérskych programov zo strednej Európy: Českej republiky, Poľska, Slovenska, Maďarska a občanov týchto krajín, ktorí študujú mimo územia Vyšehradskej štvorky. Do súťaže je možné predkladať bakalárske aj magisterské projekty, ktoré sú hodnotené v dvoch kategóriách: 2D – aplikovaný grafický dizajn (vrátane dizajnu webových stránok, aktívneho dizajnu a dizajnu aplikácií) a 3D – priemyselný dizajn (vrátane dizajnu látok, odevov, skla a keramiky).
VŠVU mala zastúpenie aj v porote - v kategórii 2D dizajnu bol jej súčasťou Marcel Benčík z katedry vizuálnej komunikácie a v kategórii 3D dizajnu Marián Laššák z katedry dizajnu.
Ocenené práce z VŠVU:
Diana Mrázová
CO₂ – O uhlíkovej stope
Diplomová práca
Školiteľ: Ján Šicko
Autorka projektu pozýva návštevníkov, aby zistili, koľko skleníkových plynov vypúšťajú do ovzdušia. Kalkulačka uhlíkovej stopy je k dispozícii na webovej stránke projektu, kde sa môžete dozvedieť o svojich denných a ročných emisiách. Výpočty sú presné, zároveň rýchle a jednoduché, založené na otázkach o piatich hlavných faktoroch. Návštevníci môžu tiež v reálnom čase vidieť, ako vyzerá ich uhlíková stopa: nafukovací balón vizualizuje fyzický objem skleníkových plynov, ktoré jednotlivec denne vypúšťa do ovzdušia. Inštalácia tiež predstavuje spôsoby, ako môže človek kompenzovať svoju uhlíkovú stopu: špeciálne piktogramy predstavujú opatrenia, ktoré možno podniknúť na obmedzenie zmeny klímy.
Georgios Somarakis
Lampa ILIO
Bakalárska práca
Školiteľ: Ferdinand Chrenka
Lampa je navrhnutá tak, aby pomohla obmedziť množstvo vecí v domácnosti – jeden predmet možno použiť na rôzne účely. V prvom nastavení je lampa skvelá na prácu s počítačom vo večerných hodinách – svetlo sa odráža od povrchu tienidla, čo vytvára na stole jemné osvetlenie bez ostrých tieňov. Druhou možnosťou je priamy zdroj svetla v podobe stolovej lampy. V tretej verzii je časť jeho konštrukcie posunutá o 180 stupňov, aby sa vytvorilo silnejšie svetlo pre tmavšie miestnosti. V každej konfigurácii možno intenzitu a smer svetla regulovať pohybom tienidla blízko alebo od lampy.
Viktória Vičíková
New Type – prepojenie analógového a digitálneho písma / kníhtlače v 21. storočí
Diplomová práca
Vedúci učiteľ: Pavol Bálik
Cieľom projektu bolo spojiť nové technológie s analógovou podstatou tlače pri navrhovaní experimentálnych foriem písmen a inovácií v typografii. Hlavným konceptom projektu bolo vytvorenie portfólia typov písma inšpirovaných štýlom Divokého západu a odkazujúcich na staré tlačové techniky a druhy dreva používané v tlači v minulosti. Dizajn každého písmena je striktne spojený s procesom prípravy modelov pre 3D tlač. Autorka používa rôzne materiály PLA, ktoré sú recyklovateľné, takže staré písmená alebo zvyšky možno rozdrviť, roztaviť a znova použiť. Ďalšou výhodou materiálu je jeho ľahkosť a tiež to, že ide o oveľa lacnejšiu alternatívu dreva.
Výstava Graduation Projects 2022
- 10. 3. – 28. 5. 2023
- Otvorené denne 10:00 – 17:00
- Zamek Cieszyn
- Ul. Zamkowa 3 a, b, c, Cieszyn, Poľsko
- Výstavná miestnosť – budova A
Viac informácií
Ďalšie informácie, ako aj ocenené práce nájdete na: webovej stránke Graduation Projects 2022