Srdečne vás pozývame na Zlínský salon!

Srdečne vás pozývame do Krajskej galérie výtvarného umenia v Zlíne na vernisáž Zlínskeho salonu 5. 9. 2023 od 18 h. Medzi vystavujúcimi sú aj naši pedagógovia*čky a absolventi*ky, predovšetkým z programov Maliarstvo a Intermédiá.

Zlínský salón 2023 - pozvánka

Kde?

Kedy?

  • Vernisáž: 5.9.2023, 18 h

  • Trvanie výstavy: 6. 9. – 5. 11. 2023

 


Vystavujúci autori a autorky:

Jakub Adamec, Daniela Baráčková, Prokop Bartoníček, Petr Bařinka, Simona Blahutová, Ondřej Brody, Oldřich Bystřický, Katarína Czikorova, Michal Czinege, Michal Černušák, Lucia Dovičáková, Mira Gáberová, Ladislava Gažiová, David Hanvald, Petra Herotová, Tereza Hora, Vendula Chalánková, Zuzana Ištvánová Novotná, Tereza Janečková, Eva Jiřičkanahra, Petra Kanócz, Jana Kapelová, Juraj Kollár, Jan Kovářík, Daniela Krajčová, Jan Krtička, Petr Kunčík, Matúš Lányi, Jitka Mikulicová, Monika Pascoe Mikyšková, Jakub Nepraš, Martin Salajka, Zdenka Saletová, Pavla Sceranková, Rastislav Sedláčik, Tereza Severová, Boris Sirka, Ivana Sláviková, Matěj Smetana, Ivan Svoboda, Evžen Šimera, Martin Špirec, Jano Vasilko, Vladimír Véla, Tereza Velíková, Šárka Zadáková, Vlasta Žáková

 


O výstave

Tohtoročný Dom umenia pracuje s témou „Život umelca“. Čo znamená byť umelcom je otázkou často reflektovanou nielen medzi umeleckými aktérmi a teoretikmi, ale aj vo všeobecnejšej debate o význame kultúry pre spoločnosť. V poslednej dobe je venovaná veľká pozornosť tzv. statusu umelca, v rámci ktorého sa rieši právne-ekonomické postavenie osôb umelecky činných. Umelec stále môže byť vnímaný ako človek, ktorý stojí mimo bežnej životnej praxe a preto má možnosť sa k nej vyjadrovať inak ako väčšina ľudí. Zároveň je však súčasťou spoločnosti a najmä svojej sociálnej bubliny. Balansovanie rôznych polôh života umelca, prináša napätie a náročné situácie, ktorým sa každá osobnosť snaží čeliť prostriedkami, ktoré sa jej dostávajú.

 

Na hlavnú výstavu nazvanú jednoducho Zlínsky salón, sme pozvali umelcov a umelkyne, ktorí sa v roku 2009 zúčastnili Zlínskeho salónu mladých. Vtedy im bolo necelých tridsať rokov, dnes by mali byť na vrchole svojej umeleckej kariéry. Je to však aj životné obdobie, keď už nemajú k dispozícii ponuky a podporu pre mladých umelcov a na druhej strane ešte nie sú žijúcimi klasikami. Salón tak okrem súčasnej tvorby 47 umelkýň a umelcov do istej miery predstaví aj peripetie na ich profesijnej dráhe.

 

Viac info