Weeds & Seeds. Linda Boļšakova a Sandra Kosorotova

Umelkyne Linda Boļšakova a Sandra Kosorotova pripravujú pod kurátorským vedením Ingy Lāce na rok 2023 nové projekty v rámci programu Lýdie Pribišovej A Plant v Kunsthalle Bratislava. V septembri 2022 sú umelkyne v Bratislave na výskumnom pobyte, hľadajúc vhodné lokality a oboznamujúc sa s témami mestskej zelene rezonujúcimi v Bratislave. V rámci pobytu priblížia svoje umelecké programy a záujmy v artist talk programe pre verejnosť s Lýdiou Pribišovou.

Vysoká škola výtvarných umení, Hviezdoslavovo námestie 18, Bratislava, miestnosť č.135

Moderuje: Lýdia Pribišová

 


 

Lotyšská umelkyňa Linda Boļšakova sa zaoberá vzťahom človeka k životnému prostrediu, nachádzajúc paralely medzi ľuďmi a inými živými entitami, najmä rastlinami. Odhaľuje tieto súvislosti v snahe o rozvoj spolupatričnosti k ekosystémom a k väčším spoločenstvám obývajúcich našu planétu. Boļšakovej tvorba je interdisciplinárna, zameriava sa najmä na inštaláciu a performance. Spolupracovala s poprednými vedcami z Národnej botanickej záhrady a Inštitútu pre environmentálne riešenia v Lotyšsku, ako aj so Združením na ochranu orchideí a biodiverzity v Antalyi. Na sérii projektov Semina futuri: placeholder for future coexistence spolupracovala s vedcami*kyňami, skladateľmi*kami, webovými vývojármi*kami i umelcami*kyňami. Nedávno zozbierala v mestských záhradách Sporta Pils príbehy semien, ktoré odhaľujú sémantiku ľudí a rastlín, ich vzťahy a prepojenia. Medzi jej samostatné výstavy patria Intimacy of strangers v ISSP v New Yorku a Off Spring v Galérii ALMA v Rige. Participovala na festivaloch performance Starptelpa a No New Idols, ako aj na mnohých ďalších samostatných a skupinových výstavách v Škótsku, Turecku a Lotyšsku. Zúčastnila sa na rezidenčných pobytoch vrátane programu PAiR Nadácie VV v Páviloste v Lotyšsku a v Zengårdene, hlavnom chráme švédskej zen budhistickej spoločnosti, ako aj na Scottish Sculpture Workshop.

Sandra Kosorotova je estónska umelkyňa pôsobiaca na pomedzí umenia, dizajnu a prácou v komunite. Pracuje s textilom, textom a rastlinami, využívajúc biologicky rozložiteľné materiály. Jej diela majú často praktické využitie: dajú sa nosiť, konzumovať alebo užiť ako liek. Kosorotova sa už niekoľko rokov zaoberá rôznymi druhmi buriny, skúma ich liečivé a nutričné vlastnosti, používa ich napríklad na výrobu čajov či textilných farbív. V súčasnosti pracuje na krátkom filme, ktorý sa zaoberá témami migrácie rastlín a ľudí a často problematickými úvahami o ich kontaminácii/čistote, pôvodnosti/invazívnosti, ktoré nám buriny často otvárajú. V roku 2020 založila otvorenú záhradu pri umeleckej rezidencii Narva v estónskej Narve, ktorú v súčasnosti vedie v spolupráci s umelkyňou Sille Kima Jej diela boli nedávno vystavené v inštitúciách ako PUBLICS Helsinki, Kim? Centrum súčasného umenia (Riga), Kumu Art Museum (Tallinn), Estónske múzeum súčasného umenia, Tallinn Art Hall, Estónske banské múzeum, Inštitút pre environmentálne riešenia, Lotyšsko (2021); Kunsthaus Erfurt, Narva Museum, Estónsko (2020); Tallinn Photomonth, galéria 427 v Rige (2019); či na prvom Medzinárodnom bienále súčasného umenia v Rige (2018). V súčasnosti je na umeleckej rezidencii vo WIELS, Brusel.