Wear Me Fashion Design Program

Program, ktorý spája potreby vzdelávacích inštitúcií a textilného výrobného sektora.

WEARME FASHION má za cieľ prispieť k rozvoju sektora udržateľnej módy zapojením profesionálov z výrobného priemyslu, ktorý sprostredkujú svoje poznatky, skúsenosti a udržateľné zdroje novej generácii dizajnérov. Vďaka tomuto programu môže kreatívna komunita v rámci lokálnych univerzít zažiť a vytvárať udržateľnú módu v súlade s trvalo udržateľnými princípmi, procesmi, zdrojmi a surovinami. Toto výnimočné spojenie a kontakt so svetom priemyslu podporí výuku novej generácie dizajnérov, ktorým poskytne unikátne vedomosti a podporí vznik siete rovnako zmýšľajúcich ľudí.

WEARME FASHION uvádza  WEARME FASHION Design Program, ako integrálnu časť vzdelávacieho programu špeciálne vyvinutého pre univerzity a vysoké školy s výučbou módneho dizajnu, ktorý bude trvať po dobu jedného semestru.

Spolupráca medzi výrobcami a vzdelávacími inštitúciami zdôrazní dôležitosť a význam vysokokvalitných látok, dedičstva tradícií a inovácie, a pozitívne ovplyvní sektor udržateľnej módy. Univerzity a vysoké školy budú taktiež mať možnosť navštíviť výrobu zvolených firiem s cieľom zažiť výrobu látok priamo u zdroja.  

Vzdelávacie inštitúcie zúčastnené na projekte budú prezentovať finálne výsledky projektu (t.j. vytvorené modely) na lokálnej úrovni. Zároveň budú na lokálnej úrovni organizovať viaceré výstavy a prezentácie s cieľom prepojiť kreatívnu komunitu s verejnosťou za účelom popularizácie a vzdelávania o témach a aspektoch udržateľnej módy. 

Letný semester 2018/19: 

Univerzity a vysoké školy so zameraním na módny dizajn: 

1) Ateliér odevného dizajnu, Katedra textilnej tvorby, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Zúčastnení:
4 študenti 2. ročníka bakalárskeho štúdia,
1 študent doktorandského štúdia

Vedúci projektu:
odborná asistentka Mgr. art. Barbora Peuch ArtD.

Zástupca projektu:
odborná asistentka Dipl. Des. Zuzana Šebeková ArtD.

Kontakt:
barborapeuch@yahoo.com

2) Oděvní a textilní dizajn, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Zúčastnený:
1 študent 1. ročníka bakalárskeho štúdia
1 študent 2. ročníka bakalárskeho štúdia
2 študenti 1.ročníka magisterského štúdia  

Vedúci ateliéru: MgA. Jan C. Löbl

Kontakt:
jan.c.lobl@seznam.cz

Výrobcovia

Botto Giuseppe

Spoločnosť ponúka paletu rôznych úpletov a tkanín, ktorých hlavným elementom je vlna. V Botto Giuseppe determinuje  trvalá udržateľnosť celý výrobný proces od nákupu prvotného materiálu, cez samotnú výrobu až po farbenie. V roku 2015 firma vytvorila koncept Naturalis Fibra – projekt presadzujúci udržateľnejší nákup a výrobu tohto vzácneho vlákna.

Surová vlna pochádza z chovov, v ktorých ovce nemuseli podstúpiť tzv. mulesing a sú strihané austrálskou spoločnosťou Congi, ktoré taktiež zamedzujú ochudobňovaniu pôdy a vodu na závlahu a kŕmenie čerpajú z prírodných zdrojov pramenitej vody. Výroba pletenín a tkanín v Botto Giuseppe prebieha v prevádzkach využívajúcich energiu z vlastnej vodnej elektrárne z priehrady vlastnenej spoločnosťou. Vo výrobe sa uplatňuje craedle-to-cradle certifikovaný proces farbenia. Výsledkom sú látky prémiovej kvality vyrobené z rešpektom pre zvieratá a životné prostredie. 

www.bottogiuseppe.com 

Trendytex

Firma Trendytex, ktorá má pleteninu takpovediac v krvi, bola založená v roku 2004 v Prate, jednej z najdôležitejších provincií Talianska. Postupom času firma rozšírila svoju ponuku metráží s cieľom pokryť dopyt súčasného trhu, najmä cestou ponuky trvalo udržateľných riešení ako recyklovaná vlna, recyklovaná bavlna a recyklovaný polyester – najmä v produktovej rade umelých kožušín. I keď je Trendytex b2b spoločnosťou (t.j. dodávateľ pre výrobný sektor), ktorá spolupracuje s celou radou klientov naprieč celým textilným výrobným sektorom od fast fashion až po luxusné značky  ako napr. Max Mara, Miroglio, Moncler či Barbara Leng, otvára sa novým možnostiam ako je napríklad spolupráca s jednotlivými dizajnérmi. 

www.trendytex.com

Organic Cotton Colours

Táto spoločnosť sa špecializuje na prírodne farebnú organickú bavlnu,ktorá je pestovaná v súlade s princípmi biodynamického organického pestovania, v úplnom súlade so životným prostredím, s využitím výhradne zvieracieho pohonu a bez umelého zavlažovania. Tento udržateľný materiál prirodzene prichádza vo farebných odtieňoch béžovej, hnedej a zelenej a preto nevyžaduje farbivá a pomocné chemikálie. Etická prax je ďalším kľúčovým aspektom tejto španielskej spoločnosti, ktorá spolupracuje s pestovateľmi v Brazílii, kde rozvíja svoj projekt OCCGuarantee. Bavlna pestovaná roľníkmi sa tak na poliach strieda s inými plodinami, ktoré využívajú pre osobné využitie a vo výsledku tak môže celá rodina z týchto plodín vyžiť a zároveň profitovať z pestovania bavlny.

www.organiccottoncolours.com

Lampo by Ditta Giovanni Lanfranchi

Lampo je v súčasnosti jedným z medzinárodne najvýznamnejších výrobcov zipsov. Spolupracuje so známymi značkami ako napr. Chanel, Tod’s, and Stella McCartney. Napriek spolupráci s prestížnymi značkami umožňuje vertikálne orientovaná organizačná štruktúra výrobcu spoluprácu aj s nezávislými dizajnérmi s možnosťou ponúknuť im limitované množstvá prispôsobených kusov. Z hľadiska trvalej udržateľnosti sú produkty certifikované podľa Oeko-Tex Standard 100, trieda I – najprísnejší štandard, a kolekcia taktiež obsahuje viaceré produkty s použitím recyklovaného polyestru a organickej bavlny.

www.lampo.eu

 

Výsledné odevy budú vystavené:

  • Verejná prezentácia študentských semestrálnych prác Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave – Máj 2019, 
  • Verejná prezentácia študentských semestrálnych prác Fakulta umenia a dizajnu UJEP – Ústí nad Labem – Júl 2019, 
  • FASHION LIVE! Bratislava – Október 2019
  • UNIQUE FASHION WEEK Košice – November 2019

 

Image of 12647