VŠVU na festivale Pohoda

Aj tento rok pripravil festival Pohoda okrem bohatého hudobného programu prehliadku súčasného vizuálneho umenia. Popri etablovaných menách slovenských autorov budú tento rok vystavovať aj naši študenti z Ateliéru experimentálneho dizajnu – Mário Coufal a Volodymyr Serhachov. Nový projekt, priamo vytvorený pre tohtoročnú Pohodu predstaví aj pedagóg z Digitálnych umení András Cséfalvay, či ďalší naši absolventi.

Kde?

  • Festival Pohoda

    • Letisko Trenčín

Kedy?

  • 5 - 8 júl 2023

 

Viac informácií

 


Mário Coufal a Vova - BAHNO 974: CASTORIN

Vova Coufal BAHNO 974: CASTORIN vizualizácia

Koncept projektu CASTORIN sa zaoberá témou znečistenia vodných tokov a ponúka prospekt „cicavca“ budúcnosti. Toto stvorenie, vágne pripomínajúce lokálnu faunu, vydru či bobra, stále nesie charakteristiky týchto živočíchov, ale je zdeformované a zmutované prvkami modernej technológie. Jeho mutácia nastala kontinuálnym životom v znečistenom habitáte, kde sa muselo prispôsobiť novým, komplikovaným podmienkam. Ide tu o jedinca, ktorý sa ocitol mimo svojho „prirodzeného“ prostredia, a ktorý pátra v pôde po akýchkoľvek fragmentoch informácii o tom, ako sa dostať späť do svojho pôvodného prostredia, pretože mu už nezostáva veľa času.

Cieľom diela je evokovať pocity melanchólie, keďže predsa len ide o stvorenie, ktoré sa ocitlo mimo svojho domova. Zároveň má slúžiť ako výstražný prst ukazujúci na našu bohatú biodiverzitu, ktorá sa deformuje a degraduje každým dňom. Chce ukázať nepríjemný obraz stvorenia, ktoré je možno len začiatkom absurdity, ktorá sa však môže stať skutočnosťou v dôsledku nezodpovedného správania ľudstva.

 

Vytvorené v spolupráci s VŠVU v Bratislave.

 


András Cséfalvay – Last generation

Csefalvay Last generation vizualizácia

Dopad asteroidu na Zem spôsobilo vyhynutie mnohých živočíchov. Prišlo to neplánovane, mnohí si plánovali budúcnosť, rodinu, kariéru. Po dinosauroch zostalo niekoľko fosílnych hniezd s nedotknutými vajíčkami zahrabaných do hlinených valov. Krehkosť škrupín nám môže pripomínať krehkosť života, vyhynutie, ktoré si ľudstvo na seba privoláva samo. Ak však pohľad dvihneme, práve nad nami preletel vták, uvedomíme si, let je jedným z adaptácií dinosaurov, ktoré im umožnilo prežiť. Vtáci sú tie dinosaury ktoré sa naučili lietať. Existuje aj pre ľudstvo teda nádej? Inštalácia ôsmych trojmetrových vajec chránené valom piesočných vriec sa stanú priestorom na uvažovanie a diskusiu o súčasnom (šiestom) masovom vyhynutí.