Typogaráž

Pozývame vás na normálne otvorenie (pivo, hudba) nenormálnej galérie (v garáži), spojené s vernisážou prvej výstavy, ktorá normálnym spôsobom (veci visia na stene alebo sú položené na stojane) prezentuje nenormálne diela (študentské práce grafických dizajnérov a dizajnérok z rôznych kútov Európy). Normálne príďte. Nenormálne sa tešíme.

Typogaraz

piatok 27. 9. 2019 o 19:00
Žellova 11, Bratislava

Vystavujúci: Liza Borovskaya (Die Angewandte, Viedeň), Laura Csocsán (Moholy Nagy University, Budapešť), Robert Finkei (Gerrit Rietvel Academie, Amsterdam), Andrej Barčák, Aurélia Garová, Michal Chrastina (VŠVU, Bratislava), Kristýna Krejčová (VUT, Brno), Hannah Sakai (Werkplaats Typografie, Arnhem), Robert Radziejewski (University of Arts, Berlín), Matej Vojtuš/Regular Lines (UMPRUM, Praha)

Diskusia s autormi

Hudba: TYBOR A CHRASTINA

Pivo–––Hudba–––Vstup voľný

Výstava sa zameriava na štúdium typografie a grafického dizajnu na rôznych európskych školách z pohľadu študenta. Popisuje a porovnáva proces od zadania (v niektorých prípadoch proces tvorby vlastného zadania alebo predmetu skúmania) až po výsledok. Analyzuje faktory, ktoré na tvorbu študenta najviac vplývajú. Školský systém je proces, ktorým sa premelie každý študent, na začiatku vychádzajúci väčšinou z rovnakej alebo podobnej východiskovej situácie. Hlavným cieľom je pomenovanie a preskúmanie rozdielov v tomto procese na školách. Zamerali sme sa na 5 hlavných oblastí, ktoré študenta počas procesu práce na zadaní ovplyvňujú a zároveň určujú štruktúru výstavy: priestor, čas, ľudia, zdroje a metodológia práce.

Typogaráž vznikla vďaka podpore Nadácie Tatra banky.

Typogaráž je alternatívne miesto pre súčasnú typografiu a knižný dizajn, kombinujúce a kumulujúce galerijný priestor, laboratórium s dielňami a prednáškovo-eventovú scénu. Jej snahou je zaplniť medzeru vo vystavovaní, diskutovaní a premýšľaní o knižnom dizajne, tvorbe písma, typografii a grafickom dizajne publikácií a tlačovín. Chce predstavovať a vystavovať nové fonty, uvádzať nové publikácie, organizovať prednášky a masterclassy, diskusné fóra a typo-párty. Objekt/priestor garáže je zvolený z viacerých dôvodov. V prvom rade je zámerom „recyklácia“ mestských priestorov, ich revitalizácia, ozvláštnenie, spojazdnenie. V druhom rade je „kutilská“ práca, ktorá svoje útočisko nachádza práve v garážach, v mnohom podobná práci typografov, písmarov, dizajnérov a tvorcov kníh.