Štefan Papčo vystavuje v Paríži

Slovenský výtvarník Štefan Papčo vystavuje v galérii ležiacej neďaleko Centre George Pompidou súbor plastík nesúci názov ,,Earth as Bodily Matter‘‘ („Zem ako telesná hmota“). Kurátorsky stojí za výstavou Elena Sorokina, Francúzka ruského pôvodu, podporila ju bratislavsko-pražská galéria Zahorian&Van Espen.

2 rue Beaubourg, 75004 Paris


Výstavu v Galerie Jérôme Poggi uviedla piatková vernisáž s podporou in natura (aj in personam) Veľvyslanectva SR aj SI Paríž, za účasti autora.

Štefan Papčo (Ružomberok, 1983) predstavuje diela, ktorých vznik je úzko spojený s horolezectvom, ktorému sa venuje dlhé roky. Výsledkom umelecko-športovej kombinácie sú sochárske objekty vychádzajúce zo silných osobných zážitkov vo vysokohorskom teréne. Rovnako ako plastika na počesť Pavla Pochylého, dobre ukrytá nie ďaleko od zimnej sólo direttissimy severnou stenou Eigeru v rakúskych Alpách, ktorá legendárnemu „Pavúkovi“ v roku Papčovho narodenia priniesla horolezeckú slávu, bivaky v Tatrách, Dolomitoch, švajčiarskych Alpách aj v Nórsku tvorca našiel aj pre iné v jeho živote dôležité osobnosti. Ich miesta pozná len on sám. Ťažisko Papčovej tvorby predstavuje sochárske myslenie v tradičných, ale i nových materiáloch ako drevo (lipa, topoľ, borovica), betón, sklo, silikón či živica.

Štefan Papčo vyštudoval ateliér Socha na VŠVU a čoskoro sa stal jedným z najoceňovanejších mladých tvorcov na Slovensku: bol finalistom súťaže Cena Oskára Čepana (2010), získal cenu Best Open Studio a Grand Prize na DUMBO Arts Festival v New Yorku (2011), či Cenu Nadácie Tatra banka v kategórii Mladý tvorca (2013). Na VŠVU sa vrátil ako odborný asistent na katedre sochy, kde stále pôsobí.

Vystavoval v Čechách, Rakúsku, Francúzsku (Art Fair Paríž), v Nórsku aj Taliansku.

Pohľad do výstavy Štefana Papča v Galerie Jérôme Poggi v Paríži.

foto: Dominika Karabová

Ako ozvenu Papčovho diela galéria pozvala ďalších umelcov a umelkyne, aby prispeli svojimi poznámkami k niekoľkým témam: vertikalita a jej politika, gravitácia a perspektíva, pozemské a kozmické. Medzi týchto umelcov/kyne patria Kapwani Kiwanga, Wesley Meuris, Sophie Ristelhueber a Yu Hsin Su, ako aj rozhovor Júliusa Kollera čerpajúci z jeho fiktívnej inštitúcie umiestnenej medzi zemou a kozmom.

Viac informácií: galeriepoggi.com